MINI, beş kapılı hatchback kasa modelini çok yakında satışa çıkarıyor.

MINI, tarihinde bir ilk olarak standart hatchback modeline beş kapılı versiyon eklemeye hazırlanıyor.

Görünüş olarak kapı haricinde standart modelden bir farkı olmayan modelin teknik detaylarına bakıldığında daha uzun bir dingil mesafesi, daha yüksek bir iç alan ve daha geniş bir arka alan dikkat çekiyor. Yeni UKL1 platformu üzerine inşa edilen beş kapılı MINI’nin dingil mesafesi standart modele göre 72 mm daha uzatılmış. Bu sayede arkada oturan yolcular için ekstra diz mesafesi kazandırılmış. Arka kısıma üç koltuk yerleştiren marka, bagaj hacmini de 211 litreden 278 litreye kadar büyütmüş.

Kaputun altına bakıldığında ise standart MINI hatchback ile aynı motorlara sahip olan beş kapılı modelde ekstra olarak Cooper SD versiyonu göze çarpıyor. Bu versiyonda eski 2.0 litre hacimli ünite geliştirilerek 170 beygir gücündeki yeni dizel ünite kullanılmış. Eskiye göre 29 beygir daha güçlü olan model, 0’dan 100 km/s hıza 7.4 saniyede ulaşabiliyor.

Yeni beş kapılı modelin ne zaman satışa çıkacağına dair herhangi bir bilgi vermeyen MINI’nin muhtemelen yaz döneminde modeli piyasaya sürmesi bekleniyor. Fiyatı ise standart hatchback modelden yaklaşık 2 bin Euro daha pahalı olacak.