Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in yeni Golf modelinin station wagon versiyonu olan Sportsvan, sınıfının en iddialı otomobillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yıl sonuna doğru satışa çıkacak olan model Euro NCAP güvenlik testlerini de beş yıldızla geçerek güvenlik açısından kendini kanıtlamayı başardı.

Volkswagen Golf’ün yeni versiyonu Sportvan Euro NCAP güvenlik testlerinden beş yıldız almayı başardı.

Bağımsız güvenlik değerlendirme kuruluşu olan Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen ve dünya genelinde geçerliliği kabul edilen güvenlik testlerinden beş yıldız almayı başaran yeni Golf Sportsvan, bu alanda rakiplerinin gerisinde kalmayarak önemli bir sınavı da vermiş oldu. 

Yetişkin Koruma

Sürücü, yetişkin ve çocuk yolcu, yaya ve güvenlik donanımı olarak değerlendirilen testlerde oldukça iyi sonuçlar alan yeni Golf Sportsvan, güvenli otomobil ünvanını almaya hak kazanıyor. Yapılan testlerde sürücü ve önde oturan yetişkin yolcu; önden, yandan ve arkadan çarpma etkilerine karşı tam korumada kalırken, Golf Sportsvan bu testi yüzde 87 gibi yüksek bir değerle ve 33 puan alarak başarıyla tamamlıyor.

Testlerde ön darbelerde konsolun tamamıyla sabit kaldığı görülürken, yolcu ve sürücünün diz, göğüs ve kafa bölgelerinde hasar almadığı gözleniyor. Yan bariyer testlerinde farklı koltuk pozisyonlarına rağmen vücut bölgeleri güvenli şekilde testleri geçerken arkadan alınan darbelerde boyun bölgesinde mükemmel değerde korunma sağlanıyor.

Euro NCAP Testi

Çocuk Koruma

Arka kısımda oturan çocuk yolcuda ise iki farklı yaş grubu için test gerçekleştirildi. 3 yaş ve 18 aylık iki farklı grubun denendiği testlerde Golf Sportsvan, ISOFIX bağlantı noktalarına bağlı çocuk koltuğunda oturan 3 yaş grubu çocuklar için çarpışma testlerinde yüzde 85’lik bir başarı oranıyla geçer notu alıyor. Test sonuçlarına göre çarpma anında, çocuk baş ve gövde kısmının araç içi parçalarla temasta olmadığı ve sabit kalarak darbelerden sakındığı görülüyor.

YetiÅŸkin Yolcu

Yaya Koruma

Yeni Golf Sportsvan’da yaya güvenlik seviyesi ortalama seviyede bir korumaya sahip. Yapılan testlerde motor kaputunun yüzeyinde çok iyi derecede korunma sağlanırken ön cam altı köşe kısımlarının ve kaput burun kısmının yayalar için tehlike oluşturacak niteliklere sahip olduğu rapor ediliyor. Bunun yanı sıra tamponda yaya kazalarına dair maksimum değerde koruma sağlandığı da görülüyor. Sonuç olarak Volkswagen Golf Sportsvan yaya koruma testlerini de yüzde 65’lik bir oranla başarıyla tamamlıyor.

Çocuk Yolcu

Güvenlik donanımları açısından da değerlendirilmeye tabi tutulan Golf Sportsvan’da, standart donanım olarak gelen elektronik stabilite kontrolü, tüm koltuklar için emniyet kemeri uyarısı sistemi ve hız sınırlama özelliği testi rahatlıkla geçmesine yetiyor. Bunların yanında opsiyonel olarak sunulan otonom fren sistemi de şehir trafiği için önemli bir artı olarak görülüyor.

Yaya

Sonuç olarak Euro NCAP güvenlik testlerini 5 yıldızla tamamlamayı başaran Volkswagen Golf Sportsvan, hem sürücü hem yolcu hem de yaya güvenliğini düşünen şehirli bir aile otomobili olarak karşımıza çıkıyor. 2014 yılı sonuna doğru satışa çıkacak olan model, güvenlik değerleriyle satış öncesi önemli bir avantajı da hanesine eklemiş sayabiliriz. Volkswagen kalitesi ve Golf’ün efsaneleşen ismi bu model ile çizgisini korumaya devam edecek. Yeni dönemde aile otomobili almak isteyen herkese tavsiye ederiz.

Video