2021’den Ümitliyim! Zor Başlayacak, Güzel Kapanacak.

2021’den Ümitliyim! Zor Başlayacak, Güzel Kapanacak.

İniş çıkışlarla geçen ama sonuçta 2020 yılını beklentilerin üzerinde kapatacak olan otomotiv pazarını 2021’de neler bekliyor?

Yaşanan son gelişmeler doğrultusunda, sektörün zorlu bir üç ay geçireceğini ifade eden Otomol CEO’su Uğur Sakarya  “Aralık ayı başında artan Covid önlemleri ile ciddi manada düşen talep, 2021 yılı ilk çeyreğinin otomotiv sektörü açısından sıkıntılı geçeceğini gösterdi. Buna artan faiz oranları ve ekonomiyi soğutma tedbirleri de eklenince talep çok daraldı. Bu sebeple 2021 yılının ilk çeyreğinde satışlarda geçen yıla oranla %15 daralma bekliyorum ancak daha sonraki aylarda kademeli olarak toparlanıp yaz dönemi ile birlikte yükselişe geçecektir. Yılın tamamına baktığımızda ben 2021 yılından ümitliyim. Yıl toplamında 740.000 adedin üzerinde satış olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

Otomol CEO’su Uğur Sakarya, 2020 yılı boyunca en zor günlerde dahi pazarın 700.000 adedi geçeceğini söylerken biriken talebi ve Türkiye’nin potansiyelini dikkate aldığını, 2021 yılının da benzer şekilde yılın ikinci yarısında yükselen talep ile iyi geçeceğini belirtti. Uğur Sakarya yaptığı değerlendirmede, “Aralık ayı başında artan Covid önlemleri ile ciddi manada düşen talep, 2021 yılı ilk çeyreğinin otomotiv sektörü açısından sıkıntılı geçeceğini gösterdi. Buna artan faiz oranları ve ekonomiyi soğutma tedbirleri de eklenince talep çok daraldı. Yeni araç satışları neredeyse tüm markaların sıfır faiz kampanyaları ile desteklenirken, ikinci el otomobillerde fiyatlar düşmesine rağmen satışlar yaz dönemine göre %50’den fazla azaldı. Tüketicinin satın alma motivasyonunda önemli ölçüde düşüş var. Bunda ekonomik belirsizlik ve risklerin de etkisi var. Bu sebeple 2021 yılının ilk çeyreğinde satışlarda geçen yıla oranla %15 daralma ancak daha sonraki aylarda kademeli olarak toparlanıp yaz dönemi ile birlikte yükselişe geçmesini bekliyorum. Yılın tamamına baktığımızda ben 2021 yılından ümitliyim. Yıl toplamında 740.000 adedin üzerinde yeni araç satışı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Asıl sıkıntı Satış sonrası servislerde”

 

Bir milyona adedi gördükten sonra 3 yıldır üst üste düşük seyreden Otomotiv satışlarının asıl sıkıntıyı satış sonrasında göstereceğini söyleyen Otomol CEO’su Uğur Sakarya, “Son 3 yılda yaklaşık 1,9 milyon yeni araç satıldı. 2015-2017 arasındaki 3 yılda ise 2,9 milyon araç satılmıştı. Bu rakamlar yetkili servis araç parkının düşeceğini gösteriyor. 2021 yılında birçok markanın yetkili servis araç parkı %15 seviyesinde düşecek ki bu markaların servis girişleri 2020 yılında da düşmüştü. İki yıl üst üste %15 daralan yetkili servislerin sıkıntı yaşaması kaçınılmaz. 2020 satışları ile sadece yerli üreticiler ve bir iki ithal marka 6 yıllık araç parkını koruyabildi” dedi.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.