Araba Satın Almak İçin Yılın İdeal Zamanı

Araba Satın Almak İçin Yılın İdeal Zamanı

Araba satın almak için yılın ideal zamanına dair değerlendirebileceğiniz ipuçlarını sizin için derledik.Araba almanın da mevsimi mi olurmuş demeyin. Günümüzde kullanım amacının yanı sıra aynı zamanda bir yatırım aracına dönüşmüş olan arabaların, alım ve satımında sosyal ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak dalgalanmalar görülebiliyor.
Elbette araba satın almak için ideal zaman, tahminlere dayalı bir şekilde ya da takvime öylesine bakarak tespit edilemez. Vergi indirim dönemleriyle diğer rutin ekonomik hareketlilikler, okulların açılışı ve kapanışı, yaz tatili ile bayramlar ve otomotiv sektöründeki satış kampanyaları bu konuda belirleyici faktörler.


YENİ YILIN İLK AYLARIElbette ikinci el piyasasına dair bir kural olmasa da geçmiş yıllardan çıkarılabilecek bir sonuç olarak kötü hava koşullarının alım satımlarda durgunluk yarattığını söyleyebiliriz. Araç satışının azalması haliyle fiyatları da aşağı çekiyor. Bu açıdan önümüzdeki Ocak ve Şubat ayları avantajlı koşullarda araba alımı için değerlendirilebilir.
Diğer yandan sıfır araçlarda yıl sonu kampanyaları genelde yeni yılda, yeni şartlarla devam eder. Yeni modellerin piyasaya sürülecek olması ve mevcut araçların yeni kasa tasarımları bu dönemlerde eski model ve eski kasa araçlarda cazip fiyat indirimlerinin yolunu açar.
Bu noktada eski kasaya dair pek çok insanın zihnindeki  önyargıları kırmakta fayda olacağına dikkat çekmeliyiz. Çünkü, yeni kasa araçlarla farkları daha çok tasarımla ilgili. Aralarındaki fiyat farkının sebebi de bu. Yoksa eski kasa bir arabanın teknik ya da donanımsal herhangi bir sorununun olma ihtimali yok. Sırf ‘eski kasa’ kavramına yönelik önyargılar yüzünden avantajlı fiyat fırsatları kaçırılmamalı.


İLKBAHARIN BEREKETİMart ayından itibaren araç piyasası hem alım hem de satış açısından canlanmaya başlar. Bu canlılık yaza kadar artarak devam eder.
Araçlara yönelik talep artışı fiyatların da yukarı yönde seyrine neden olur. Bu yüzden çok zorunlu haller dışında Mart–Nisan–Mayıs döneminde araba satın almayı tercih etmemelisiniz.
Ancak bu durumu bir avantaja dönüştürmek de mümkün. Eğer bir aracınız varsa ve yenisini almadan evvel onu elden çıkarmayı düşünüyorsanız bahar ayları bu konuda ideal. Tüm ihtimalleri titizlikle gözden geçirip süreci planlı bir şekilde yönetirseniz,  bu alışverişlerden ilkbaharın bereketini değerlendirerek kârlı çıkmanız dahi mümkün.


BAYRAM VE TATİL ÖNCESİ TALEP ARTIŞIYaklaşık iki buçuk ay arayla yaşanan bayram öncesi dönemlerde de piyasa hareketlenir. Kalabalık seyahat planları ve aile ziyareti için yapılacak olan uzun yolculuklar özellikle ikinci el araca olan talebi artırır.
Bu sene Ramazan Bayramı’nın yaşanacağı Nisan ayı yukarıda da belirttiğimiz gibi zaten bahardan kaynaklı bir canlılığa sahne olacak.
Haziran sonundaki Kurban Bayramı’nın öncesinde ise bu canlılığın zirve yapması şaşırtıcı olmaz. Çünkü bu dönem aynı zamanda okulların kapanıp yaz tatilinin de başladığı bir dönem.
Tatil öncesi muhtemel talep yüksekliği nedeniyle araç satın almanın iyi bir fikir olmayacağını söyleyebiliriz. Elbette bahar ayları için belirttiğimiz gibi elinizdeki aracı bu koşullarda yüksek fiyattan satıp yenisini almak için fırsatları takip etmek bu dönem için de geçerli. Aradaki süreyi de araç kiralama seçeneğiyle atlatmayı düşünebilirsiniz.


SICAKLARLA BİRLİKTE GELEN DURGUNLUKYaz tatiliyle birlikte araba alım satımlarında da bir durgunluk başlar. Pek çok kişi aileleri ve çocuklarıyla birlikte geçirdikleri bu sürede hareket kolaylığını kaybetmemek için aracını elden çıkarmak istemez.
Bu durumu bu sene okulların kapanışından iki hafta sonrasına denk gelen Kurban Bayramı ile birlikte düşünürsek önümüzdeki yaz aylarında piyasanın kendi dönem normallerinin de altında seyredebileceği ihtimali var. O yüzden yaza hazırlıklı girerseniz, son derece avantajlı fiyatlarla araç satın alma imkânınız da artar.
Aslında önünüzdeki seçenekleri çoğaltmak için tatil dönüşünü de bekleyebilirsiniz. Zira yaz boyunca aracını elinde tutmak isteyenlerin bir kısmı dönüşte satış planı yapıyor olabilir. Ancak pek çok kişinin bu şekilde düşünmesi nedeniyle bunun hızla bir hareketliliğe dönüşerek fiyatların da kısa sürede yükselebileceğini unutmayın.


BEKLEMEDE KALINACAK BİR SONBAHARYazın bitişi ve tatilden dönüşlerin başlamasıyla birlikte araç piyasası da canlanır. İkinci el alım satımlar artışı bunun ilk görülebileceği alandır. Bu durum fiyatların da artışına neden olur.
Eylül ile başlayan bu süreç Ekim ayında da devam eder. Yıl sonu ve bir sonraki yılın ilk dönemlerinde karşınıza çıkacak fırsatları düşündüğümüzde bu dönemi piyasayı dikkatlice takip edip çok zorunlu olmadıkça herhangi bir alıma girişmeden geçirmenizi tavsiye ederiz.


YIL SONU FIRSATLARIKasım ve Aralık ayları pek çok otomotiv firması için elindeki stokları eritmeye çalıştıkları bir dönem olur. Bu amaçla düzenlenen yıl sonu kampanyaları araç satın alma konusunda hiç tahmin edemeyeceğiniz düzeydeki fırsatları bir anda önünüze sunabilir.
Ayrıca yeni model ve yeni kasa bekleyişi nedeniyle eskilerde indirimler de gündeme gelir. Bu konuda bir haber ya da firmanın resmi bir sosyal medya paylaşımı dahi etkili olur.
Yıl boyunca fazla talep görmeyen ancak sizin tercih edebileceğiniz modellere dair gelişmeleri izlerseniz bu avantajları daha da artırabilirsiniz.


EKONOMİK PARAMETRELERTüm bu dönemsel etkenlerin dışında araç fiyatlarında belirleyici olabilecek başka bazı gelişmeler de olabilir. Üstelik bunların sıfır araçlar ile ikinci el piyasasına etki yönü ve düzeyi de farklılık gösterebilir. Bu yüzden genellikle ekonomik parametreler olarak boy gösteren bu gelişmeleri sürekli takip etmekte fayda var.
Döviz kurundaki dalgalanmalar, finans ve inşaat sektörlerindeki süreçler, ÖTV ve MTV’de zamlar ya da indirimler ve kredi faiz oranları bu konudaki başlıca etkenler arasında sayılabilir.
Elbette bu etkenler sadece ülkemizdeki gelişmelerden ibaret değil. Mesela çip krizinin sıfır araç tedariğini olumsuz etkilemesi gibi global ölçekte olanları da var.
Tüm bu etkenlerle ilgili olarak sadece gelişmeleri değil öngörüleri de izlerseniz doğru zamanlama konusunda da avantaj yakalarsınız. Öngörüler elbette her zaman doğru çıkmayabilir. Ancak kimi durumlarda birkaç hafta bekleseniz yeni aracınızı daha ucuza alabilecekken bazen de vaktinde harekete geçmediğiniz için fırsatları kaçırabilirsiniz.
Yani araç satın alma konusunda herhangi bir aciliyetiniz söz konusu değilse doğru zamanlamanın yolu daha önceki öngörülerinden haklı çıkan birden çok kaynağı karşılaştırmalı olarak takip etmekten geçiyor. Gene de yolun sonuna aklınıza yatan önerileri uygulayarak ulaşırsınız.
***
Araba satın almak için yılın ideal zamanına dair ipuçlarını değerlendirmenize sunduk. Umarız bu ipuçları avantajlı bir alışveriş yapmanıza ve sevdiklerinizle birlikte yeni aracınızla geleceğe doğru yol almanıza katkıda bulunur.
Otomol olarak size ve sevdiklerinize yeni yılda yeni aracınızla huzur, mutluluk, sağlık ve güvenli sürüşler diliyoruz.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.