Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomol olarak yakıt tüketimi nasıl düşürülür? sorunun cevaplarını sizin için derledik.


  • Trafiğe Kalmayın. Yola Erken Çıkın.

Aracınızla trafikte dur – kalk yapmamanız size uzun vadede %15’e varan yakıt tasarrufu olarak geri dönecektir. Yağışlı günlerde trafiğin daha çok sıkıştığı da düşünülürse o günler toplu taşımayı da tercih edebilirsiniz.

  • Aracınızı Doğru Hız ve Devirde Kullanın.

Aşırı hız yapmak, yakıt tüketiminizi artırır. Bu sebeple 90 kilometrenin üzerindeki hızlara çıkmamak bu nedenle önemlidir. Aracınızda hız sabitleyici kullanmak veya belirli hızda ilerlemek yakıt tüketimini azaltacaktır. Dolayısıyla ani hızlanmalardan kaçınmanız önerilmektedir.

Aracınızı uygun olan (2.000 – 3000) devir aralığında kullanmaya özen gösterin. Yüksek devirlerde araç kullanımı yakıt tüketimini arttıracaktır. Modern araçlarda vites yükseltmenize ve düşürmenize yardımcı olacak uyarılar yer almaktadır, bu uyarılara dikkat etmeniz yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

  • Düzenli Araç Bakımı Yaptırın.

Motor ve yürüyen aksamlarının dikkatli ve düzenli bakımının yapılması ve gerekli yağ değişimlerinin yapılması gerekmektedir. BMW, MINI, Mercedes-Benz, Volvo ve Volkswagen marka otomobiliniz için Otomol’dan servis randevusu alarak, araç bakımı konusunda en iyi ekipmanlar ile donatılmış, eğitimli ve uzman personellerimizle yetkili servis hizmeti alabilirsiniz. 

SERVİS RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  • Klimayı Gerektiğinde Kullanın.

Klima açıldığında aracın motoru ekstra bir güç sarf eder. Bu durum klima kullanımı ile %30 oranında yakıt tüketimine neden olur. Bu nedenle klimayı gerektiği zaman kullanmanızı ve düşük hızda çalıştırmayı tercih edin.

  • Yağ ve Hava Filtrelerini Temiz Tutun.

Yağ ve hava filtrelerinin temiz olduğundan emin olun. Eski ve kirli yağ filtreleri motorun aşınmasına sebep olduğu gibi verimliliği de azaltır. Ayrıca hava filtrelerinin tıkanmış olması, buji tüketimini arttırmaktadır.

  • Lastik Hava Basınçlarını Sürekli Kontrol Edin.

Lastik hava basıncı aracınızın yakıt tüketiminde çok önemlidir. Basıncın doğru şekilde ayarlanması %5 ila %8 oranında yakıt tasarrufu sağlar. Lastiğinizin hava basıncını fabrika değerlerine göre ayarlamaya özen gösterin. Ayrıca mevsime göre lastiklerinizi değiştirmeyi unutmayın.

Dilediğiniz marka ve model yüksek performans lastikleri, Otomol şubelerinden satın alabilirsiniz.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.