İçinizi Isıtacak Yemyeşil 8 Bahar Rotası

İçinizi Isıtacak Yemyeşil 8 Bahar Rotası

"Ben her bahar aşık olmam ama her bahar gitmek isterim." demiş şair. Gitmenin en anlamlı duraklarına ev sahipliği yapan Ege, bizce bu noktada vazgeçilmez. Doğanın en güzel demini Ege’nin huzurlu maviliğinde ve eşsiz yeşil alanlarında deneyimlemek isteyen gezginler için rotaları derledik.1. DOĞA VE TARİH: ADATEPEÇanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan ve Zeus Altarı’nı ile Kaz Dağları’nı buluşturan bölge, İlyada Destanı’nda Tanrıların Tanrısı Zeus’un Troia Savaşı’nı izlediği ve Hera ile karşılaştığı yer olarak bilinmektedir. Köy merkezinde tarihi dokusu bozulmamış sokakları gezdikçe estetik hazzın doruklarına ulaşacaksınız. Köyün merkezinden sonra ilk durağınız muhakkak Zeus Altarı olmalı zira indiğiniz an sizi karşılayacak 900 metrelik patika yolda yürümeye başladığınızda yerlilerin el yapımı ürünleriyle karşılaşacak ve taze kekik kokusunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Tarihi yapıya ulaştığınızda göreceğiniz Edremit Körfezi’nin kuşbakışı görüntüsüyle büyüleneceksiniz. Sonrasında arası hemen hemen 10 dakika sürecek Mıhlı Şelalesi, doğa yürüyüşü sevenler için harika bir seçim olacaktır. Kazdağları’nın doğal park alanlarını keşfederken şelalenin buz gibi suyunu içebilir ve çevresindeki tesislerde yemek yiyebilir-siniz.


2. ŞİRİN BİR SAHİL KASABASI: FOÇAYakın zamana kadar Akdeniz foklarının yaşam alanı olmasından dolayı Eski Foça, ismini fokların ülkesi anlamına gelen Phokia kökünden alır ve İzmir’e bağlı. Taş evleri, yel değirmenleri, antik kalıntıları, kalesi ile muhteşem bir sahil kasabası. Eşsiz doğası ile baharın tadını çıkarırken antik yapısı ile tarihi keşfetmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Turunuz esnasında dinlenebilmeniz adına tarihi binalarda bulunan konaklama tesislerinde kalabilirsiniz.


3. GERÇEK BİR CENNET: KUŞ CENNETİİzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Kuş Cenneti (genel adıyla Gediz Deltası), 289 kuş türüne ev sahipliği yapan ve flamingoların başkenti olarak bilinen nadide bir bölge. Homa Dalyanı’nda kuşların üreme bölgelerini ziyaret edip çeşitliliklerine tanık olurken Çamaltı Tuzla’sında denizin içindeki canlı türlerini gözlemleyebilirsiniz. İlerideki şehir merkezini dahi görebildiğiniz bölge, şehrin içinde ismiyle paralel bir cennet sunuyor. 

Aklınızda Bulunsun…
Oldukça fazla yol katettiniz. Dördüncü durağınıza geçmeden önce sizi yalnızca 20 dakika uzaklıktaki Otomol’a davet ediyoruz. Şubemizde turunuz ve arabanız için bir mola verebilir-siniz.


4. KÖKLÜ MEDENİYETLER GEÇİDİ: DİDİM Aydın’ın bir ilçesi olan Didim felsefi mirası, doğal alanları ve berrak koyları ile muhteşem bir durak olan bölgede ilk olarak Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası’ndan bahsetmemiz gerekir. Tuzlu ve tatlı su ekosistemlerini bir arada bulunduran milli park, bölgede yaşamını sürdüren Akdeniz fokları için de beslenme alanı olarak öne çıkıyor. Foto safari, olta balıkçılığı, kültürel ve doğa yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, bisiklet turları ve yüzme gibi faaliyetlere elverişli yapısı nedeniyle heyecanlı ve keyifli zaman geçirebilir, üç seyir terasından Si-sam(Samos) Adası, Olukludere Kanyonu, Kuşadası ve Mykale(Dilek Dağı)’nin nefis doğa manzaralarından eşsiz kareler yakalayabilirsiniz. Cennet Koyu ve Akbük sahillerini ziyaret edip güneşi selamlayabilir, Apollon ve Milet gibi tarihi kentleri keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz tüm noktalarda yemek restauranları ve konaklamalar için her ekonomiye hitap eden mekanlar bulmanız mümkün.

             
5. ŞİİRLERE KONU OLAN: BODRUMHalikarnas Balıkçısı’nın da söylediği gibi ‘’aklını Bodrum’da bırakıp gideceklerin’’ kafilesine bu rotamızda girdiniz. Bodrum bir tatil beldesinden de fazlası, adeta şehirleşmiş bir bölge. Büyükşehirlerde bulacağınız birçok imkanı bulabildiğiniz, Muğla’nın bir kıyı şehri dememizde sanırsak sakınca yok. Yazları tatilci akınına uğrayan Bodrum, bahar aylarında çok daha sakin. Taze ve doğal ürünlerin meskeni Yalıkavak, gece hayatıyla Gümbet, çok yönlü tatil deneyimi sunan Turgutreis, şirin sokakları ve sakinliği ile Gümüşlük, tertemiz deniziyle Akyarlar…
Sokaklarının kapılarına sarılmış begonviller ve çeşit çeşit ağaçlar ile size tam bir doğa harikası sunacak. Yalıkavak mevkii’nde bulunan Leleg Yolu’nda trekking faaliyetlerine katılabilir, Haremtan Tepesi’nde her mayıs ayında düzenlenen uçurtma festivalinde baharı doyasıya yaşayabilirsiniz. Bodrum’u anlamak için bir günden fazlasını ayırmalısınız. Bu nedenle konaklayabileceğiniz sayısız nokta bulunuyor. Gideceğiniz her yerde bir yemek tesisi ile karşılaşmanız mümkün. 

Aklınızda Bulunsun…
Aydın’dan Gümüşlük’e gelirken Güllük-Gümüşlük yolu üzerinde bulunan Otomol Bodrum Şubemize uğrayıp soluklanabilir, aracınızın kontrollerini de sağlayabilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun…
Bodrum’dan her gün düzenli olarak Kalimnos, Kos, Symi ve Rodos Adaları’na feribot seferi düzenlenir. Bu feribotlarla karşıya geçebilir, günübirlik geziler yapabilirsiniz


6. SAKİN BİR ALAN: DATÇAMakyajsız, duru güzelliğiyle Muğla’nın tartışmasız en bakir kalmış bölgesi Datça. Eski Datça Mahallesi’nin tarihi dokusu başınızı döndürürken Palamutbükü, Domuzbükü, Murdala gibi birçok el değmemiş koyunda huzuru hissedeceksiniz. Datça’nın en uç noktasında bulunan Knidos Antik Kenti adeta Akdeniz’e açılan bir kapı niteliğinde. Tarihin ve berrak denizin buluştuğu bu nadide noktada on iki adaları görebilme şansınız da bulunuyor. Ayrıca Datça’dan Simi Adası’na yapılan seferlerle de yeni kültürlere açılabilir, tatilinizi çok boyutlu bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Datça bakir bir bölge olduğundan konaklama imkanları Bodrum kadar çeşitli değildir fakat buna rağmen her tatil konseptine (çadır, apart, otel, pansiyon vs.) uygun mekan bulmak mümkün.


7. DOĞAL VE BÜYÜLEYİCİ: KÖYCEĞİZMuğla’nın denize kıyısı olmayan ilçelerinden Köyceğiz, göletleri ve eşsiz doğa manzaraları ile tercih sebebi. Köyceğiz Gölü, Ağla Yaylası, Yuvarlakçay gibi doğal tatlı su alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında ilgi gören bölgeye yakın bir noktada olan Dalyan kıyısından kalkan tekneler ile sazlıkların arasında gezintiye çıkabilir, doğa ve antik uygar-lığın buluştuğu nokta olan Kaunos Antik Kenti’nin kral mezarlarını ziyaret ederek bahar rotanıza renk katabilirsiniz. Köyceğiz’de konaklama ve yiyecek tesisleri fazlasıyla bulunurken bu imkan Dalyan’da daha zayıftır. Bu anlamda günübirlik geziler için Dalyan daha doğru bir adres olacaktır. 

Aklınızda Bulunsun…
Sazlıkların hemen yanında, Kral Mezarları’nı görebileceğiniz konumda belediyenin tesisi bulunuyor.


8. BABADAĞ ve KELEBEKLER VADİSİİlkbaharın başlamasıyla paraşüt mevsimi de başladı. Türkiye’de yamaç paraşütü denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Babadağ’a gitmenin tam sırası. Bölge yalnızca paraşüt için değil, trekking ve doğa kampçılığı faaliyeti için de fazlasıyla uygun. Ayrıca bölgeye yakın konumda bulunan ve doğa kampçılığının yaygın olduğu Kelebekler Vadisi de müthiş doğa manzarasıyla görülmeye değer. Baharı Ege’de karşılayıp Akdeniz’de sonlandırmak isteyen gezginler için rotanın son tercihi olabilir. Konaklama ve yiyecek tesisi olarak zayıf bir nokta olsa da var olan birkaç tesiste ihtiyaçlarınızı giderebilir ya da kamp deneyimi ile bahar gezintinizi taçlandırabilirsiniz. 

Aklınızda Bulunsun… 
Bölgeye 20 dakika mesafede bulunan Kabak Koyu’nda harika bir doğa ve deniz deneyimi yaşayacaksınız. Ufak çaplı piknikler için tercih edilebilir ve denize girilebilir bir nokta. Ayrıca koy üzerinde kalabileceğiniz yerler de bulunuyor. 

Tatil yalnızca yaz ve kış aylarına özgü değildir. Bu motivasyonla oluşturduğumuz rotalarda birbirinden güzel deneyimler elde edebilir, aracınızı keşiften keşfe sürebilirsiniz. Yolculuğunuz ister kısa ister uzun olsun beklenmedik aksiliklerle karşılaşmamak adına aracınızın bakım ve kontrolleri için sizleri şubelerimize bekliyoruz. Huzurlu ve güvenli bir tatilin yolu her zaman Otomol'dan geçer. 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.