İkinci El Araç Satın Alırken Gözden Kaçırılmaması Gerekenler

İkinci El Araç Satın Alırken Gözden Kaçırılmaması Gerekenler

İkinci el araç satın alırken gözden kaçırılmaması gereken tüm bu hayati yönleri konuya dair tecrübemizle sizin için özetledik.

İkinci el araç alım satımı ülkemizde en hareketli sektörlerden biri. Ancak bu hareketlilik kimi zaman önemli bazı noktaların gözden kaçırılmasına ve alıcıların mağdur olmasına neden oluyor. Çoğu kez sadece fiyata odaklı bir değerlendirme, şahıslar arasında ya da konunun uzmanı olmayan şirketlerle güvencesiz alışverişlerde büyük sıkıntılarla sonuçlanıyor.
Oysa ikinci el araçların hasar geçmişinden TRAMER kaydına, ekspertiz raporundan hukuki durumuna, parça değişimi ve boyasından kilometre sorgulamasına dek titizlikle üzerinde durulması gereken pek çok yönü var. Bu konuda göstereceğiniz özen ekonomik kayıp yaşamamanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda sizi gelecekte trafikte yaşanması muhtemel tehlikelerden de korur.
İkinci el araç satın alırken gözden kaçırılmaması gereken tüm bu hayati yönleri konuya dair tecrübemizle sizin için özetledik.


SATIN ALACAĞINIZ ARACIN MAZİSİNİ BİLİNİnsanlarda olduğu gibi araçlarda da mazi, geleceği belirliyor. İkinci el araçlardaki geçmiş hasarlar ya da karıştığı kazalar bundan sonra karşılaşılabilecek olası sorunların kaynağı. Tüm bunlardan haberdar olmak aracı satın alıp almayacağınız konusundaki kararınızı etkileyebileceği gibi sizin ve sevdiklerinizin sürüş güvenliği için de son derece kritik önemde.
Bu bilgileri raporlu bir biçimde aracın mevcut sahibinden edinmeniz elbette mümkün. Ancak resmi olarak da teyit ettirmenin kimseye bir zararı olmaz elbette.
Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi TRAMER, ülkemizdeki bütün araçların bu konulardaki kayıtlarının bulunduğu bir veri deposu. TRAMER sorgulaması sayesinde almayı düşündüğünüz aracın hasar raporlarından kaza kayıtlarına, sigorta işlemlerinden poliçelerine dek tüm verileri online olarak detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
Bu incelemeyi E – Devlet Kapısı vasıtasıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi ilgili kısa mesaj servislerini de kullanabilirsiniz.


MOTOR VE ŞASİ NUMARALARI ŞÜPHELİ ARAÇLARDAN UZAK DURUNİkinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay olduğu için kimi zaman gözden kaçırılan noktalardan biri de motor ve şasi numaralarıdır. Böylesi bir durumda hiç beklemediğiniz ve asla istemeyeceğiniz bir pozisyona düşebilirsiniz.
Öncelikle motorda ve araçta bu numaraların yazılı olduğuna emin olun. Eğer motor  ya da şasi numarası silinmişse çalıntı bir aracı satın almak üzere olabilirsiniz.
Bu numaraların yazılı olması da tek başına yeterli değildir. Aracın ruhsatında yazan numaralarla birebir aynı olmaları gerekir. Farklı ya da değiştirilmiş numaralar ileride en hafifi araç muayenesinde yaşayacaklarınız olmak üzere bazı yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olur.
Eğer sahibi motoru değiştirmişse yeni numarayı faturasıyla birlikte başvurarak ruhsata işlettirmesi gerekir. Bu işlem gerçekleştirilmeden motorun üzerindeki numarayla ruhsatta yazılı olanın farklı olduğu araçlardan uzak durmanız gerekir.


ARACIN TEPEDEN TIRNAĞA ORİJİNAL OLDUĞUNA EMİN OLUNSatın almak için ikinci el araç araştırmasına girişen kişiler genellikle önceden belirli bir markayı ve modeli hedeflerler. Bunda bütçelerinin, alışkanlıklarının ya da hayallerinin etkisi vardır.
Ancak dikkatli bir gözle incelenmezse kaportanın altından her zaman bir bütün haliyle  o marka ya da model çıkmayabilir. Sahibinin maliyetten kaçınmak için orijinal yedek parçaların yerine tercih ettiği yan sanayi ürünler, alıcı adayı olan size pahalıya mal olabilir.
Aracın her bir aksamı otomotiv firmalarının uzun zaman ve yüksek bütçelerle gerçekleştirdiği AR–GE çalışmalarının sonucunda tasarlanıp üretilir. Yan sanayi yedek parçaları ise ikame ettikleri orijinallerinin kopyasıdır. Bir süre iş görürler belki ama ne zaman sorun çıkaracakları ya da diğer unsurları nasıl etkileyecekleri muamma olarak kalır. Bu durum kapı kolu ya da torpido gözü kapağında sadece estetik bir mesele olarak algılanabilecek olsa da fren balataları veya bir kaza olasılığına göre incelikle hesaplanmış tamponlarda büyük bedeller ödemenize neden olur.
O yüzden satın alacağınız aracın bütün parçalarının orijinal olup olmadığını muhakkak bir ekspertiz raporuyla teyit ettirip bundan emin olmalısınız.


ARACIN GERÇEKTEN KAÇ KİLOMETREDE OLDUĞUNU ÖĞRENİNİkinci el araçta en önemli noktalardan biri de size ulaşana dek kaç kilometre mesafe kat ettiğidir. Zira marka ve model özellikleriyle bakımlarının düzenliliğine kadar başka faktörler de etkili olsa da bir aracın ne ölçüde yıpranmış olabileceğine dair ciddi bir fikir verir.
Bu konuda satıcının beyanını ya da göstergeleri baz almak yeterli olmayabilir. Resmi kayıtlara göre hareket edilmelidir.
Bu kayda PTT internet sitesinin HGS ile ilgili sayfasından ya da HGS Mobil uygulamasındaki Araç Kilometre Sorgula kısmından ulaşabilirsiniz. İstenen bilgilerin girişi ve yapılan yönlendirmeler sonucunda satın almayı düşündüğünüz aracın bugüne dek kaç kilometre yol aldığı bilgisine kolaylıkla sahip olursunuz.


MUHAKKAK DENEME SÜRÜŞÜ YAPINİkinci el araç satın alırken sadece aracılar ya da satıcılarla değil doğrudan aracın kendisiyle iletişim kurarak edineceğiniz bilgiler çok belirleyicidir. Tecrübeli bir sürücüyseniz zaten dilini kolaylıkla anlayacağınız aracın geçmiş raporları temiz olsa bile gelecekte baş gösterebilecek bazı sıkıntıları kendisini hemen açığa vurur.
Motordan olağanın dışında gelen bir ses, fren pedalına bastığınızda hissettiğiniz boşluk ya da zorlanma hissi, direksiyon hareketlerine ön lastiklerin nasıl bir manevrayla cevap verdiği ve benzeri pek çok durumu ancak bir sürüş ile test edebilirsiniz.
Bu sürüşü mümkünse sık gidip geldiğiniz ya da iyi bildiğiniz bir yolda yapmanız sonuçlarını da daha sağlıklı değerlendirebilmenizi sağlar. Ayrıca trafiğe yeni çıkıyorsanız ya da satın almak istediğiniz aracın özelliklerini yeterince iyi bilmiyorsanız bu deneme sürüşünü sizin yerinize tecrübeli bir tanıdığınızın yapması isabetli olur.


FIRSATI KAÇIRMAMAK İSTERKEN CANINIZ SIKILMASINTüm bu süreçleri olumlu bir şekilde atlatıp sıra resmi işlemlerin gerçekleştirilmesine geldiğinde maalesef hâlâ kötü bir sürpriz ile karşılaşma ihtimaliniz var. Aracın üzerinde taşıt kredisiyle alınmış olması durumunda banka ipoteği ya da başka bir sebepten rehin kararı bulunuyor olabilir.
Aracını satmaya ekonomik sebeplerle niyetlenen kişiler çoğu kez olası alıcıların olumsuz etkilenmemesi için ipotek, haciz ya da tedbir kararını son aşamaya gelene dek saklama eğiliminde olabilirler. Tam da içinize sinen bir araç bulduğunuza inandığınız bir anda ağzınızın tadını kaçıracak böylesi bir durum yaşamamak için bu ihtimali en baştan elemek gerekir.
Gerekli bilgileri girerek E–Devlet Kapısı’ndan bu konuda bilgi edinebileceğiniz gibi ilgili kısa mesaj servislerinden ya da doğrudan Emniyet Trafik Şubesi’nden de aracın durumuna dair sorgulama yapabilirsiniz. Çok elverişli alım fırsatı bulunan bir araç olsa dahi bu konuyu açıklığa kavuşturmadan kaparo ya da peşinat yatırmamaya dikkat etmenizde fayda vardır.
Eğer satıcı size aracın böylesi bir durumu bulunduğunu önceden söylerse borcun ne  zaman ve ne şekilde kapatılacağı önemli gündemlerinizden biri olacaktır. Çünkü bu tür örneklerin hemen hemen tamamında satıcının düşüncesi araçtan sağlayacağı kazançla ödemeyi gerçekleştirmektir. Bu yüzden noterde satış işlemi öncesi ödeme talebi söz konusu olursa bir zarara uğramamak için bunun resmiyete dökülmüş bir şekilde karşılanması son derece önemlidir.


TECRÜBESİZLİK VE ART NİYET KURBANI OLMAYINYukarıda saydığımız maddelerden birinde dahi herhangi bir tutarsızlık ya da belirsizlik hissederseniz alım işlemini durdurmanız sizin açınızdan daha hayırlı olur. Kafada soru işareti oluşturacak bu tür durumlar her zaman kötü niyetten kaynaklanmayabilir. Özellikle şahıslar arası alışverişlerde karşılıklı olarak bilgi ve  tecrübe eksikliği olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Asıl dikkat edilmesi gereken amiyane tabirle vur kaç zihniyetinde olan bazı aracılardır. Elbette iyi niyette olan aracıları tenzih ederek bu tür kişilerin tuzağına düşmemek adına tecrübesi ve güvenilirliği sabit konunun uzmanı kurumsal yapıları tercih etmenizi öneririz.
Meseleye hizmet odaklı yaklaşan bu tür profesyonel firmalar sadece fiyata odaklanmaksızın araca dair hasar kaydından ekspertiz raporlarına dek tüm bilgilere şeffaf bir şekilde ulaşabilmenizi sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda portföylerinin genişliğine bağlı olarak önünüze karşılaştırmalı seçenekler sunarlar. Böylece bütçenize uygun ikinci el araç tercihinizi en sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Size ve sevdiklerinize ikinci el araçta risksiz bir alışveriş ve sürüş keyfi dileriz. Yolunuz açık olsun…

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.