Otomobil Dünyasında Geçtiğimiz Ay Öne Çıkanlar

Otomobil Dünyasında Geçtiğimiz Ay Öne Çıkanlar

Mercedes’in ultra lüks Mythos serisi ve kadınlara yönelik Mentoring programı, Tesla’nın dünyanın en büyük supercharger istasyonu, Audi Q2’nin yenilenen multimedya ekranı ve gerileyen otomobil fiyatları bu yazımızda! Otomobil dünyasında geçtiğimiz ayın öne çıkan haberlerini OTOMOL Blog okuyucuları için derledik.


1. Mercedes'in ultra lüks Mythos serisi 2025’de geliyor!

 

Mercedes, ultra lüks model serisi Mythos'u 2022 yılında tanıtmıştı. 2023 yılı mali raporlarının sunulduğu toplantıda, Mythos ailesinin ilk modelinin 2025 yılında geleceği duyuruldu. Bu serinin ilk modeli, SL serisinden esinlenerek tasarlanan bir speedster olacak ve tasarımı Maybach modellerinden daha gösterişli olacak. SL modelinin Maybach versiyonu da üreticinin planları arasında olduğu için ilk olarak o modelin satışa sunulmasını ve ardından Mythos'un listelere yerleşmesini bekliyoruz. 2022 yılının ortalarında yayınlanan görseller, tasarım hakkında ipuçları veriyor.

 

2. Mercedes-Benz, genç kadınları desteklemek için She’s Mentoring programını başlatıyor.She’s Mercedes, 2015 yılından bu yana 70'ten fazla ülkede aktif olarak hedefleri gerçekleştirmiş başarılı kadınlarla, hayalleri olan kadınları bir araya getiriyor. Türkiye'de 2019'da faaliyete geçen She’s Mercedes platformu; kültür, sanat, müzik, spor, moda ve girişimcilik gibi çeşitli alanlarda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Platform, She’s Mercedes kadınlarının bilgi ve deneyimlerini genç kadınlara aktarmak amacıyla bir mentorluk programına dönüşüyor. 'She’s Mentoring' programı, güçlü kadınları bir araya getirerek kariyer yolculuklarının başındaki genç kadınlara destek olmayı ve topluma katkı sağlamayı hedefliyor.

3. Tesla, 164 şarj ünitesi ile  dünyanın en büyük Supercharger istasyonunu kurmayı planlıyor.

 

Tesla, Kaliforniya'da dünyanın en büyük Supercharger istasyonunu kurma planları yapıyor. 164 adet 250 kW gücündeki şarj ünitesine sahip olacak istasyonda, römorklu araçlar için ekstra genişlikte 16 adet şarj ünitesi bulunacak. İstasyonun park alanlarının üzeri güneş panelleriyle kaplanacak ve Megapack batarya paketleri kullanılarak şebekeden bağımsız bir mikro şebeke oluşturulacak. Bu sayede, pik saatlerdeki yoğun talep bataryalardan karşılanarak enerji maliyetleri düşürülecek.

 

4. Audi Q2'nin multimedya ekranı yenilendi.

 

Audi Q2'nin iç tasarımı teknoloji açısından sınıfının gerisinde kalıyordu. Ancak nihayet beklenen güncellemeyle birlikte küçük SUV, bir dizi teknik yenilikle dikkat çekiyor. Yeni MMI dokunmatik ekran, 8,8 inç boyutunda ve 1270x720 piksel çözünürlüğe sahip olarak orta konsoldaki eski sistem yerine geçiyor. Joystick ise artık tarih oluyor ve yerine bir saklama bölmesi geliyor.

 

5. Otomobil Piyasasında Son Durum: Fiyatlar 7 Aydır Geriliyor

 

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayınlanan Otomobil Piyasası Görünümü raporuna göre, Ocak ayında otomobil fiyatları yıllık bazda %8,5, aylık bazda ise %6 düşüş gösterdi. Ortalama reel fiyat ise son 7 aydır gerilemeye devam ediyor.

Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olan satılan otomobil sayısının ilan sayısına oranı %17,7'ye yükseldi, bu da ilan sayısındaki azalışa rağmen satılan otomobil sayısının arttığını gösteriyor. Enflasyondan arındırıldığında ise otomobil ortalama reel fiyatının son 7 aydır düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

 

OTOMOL ile geçtiğimiz ayın en dikkat çeken otomobil dünyası haberlerini birlikte gözden geçirdik. Otomobil tutkunları için dolu dolu bir ayı geride bıraktık. Yenilikler, trendler ve heyecan verici gelişmelerle dolu haberleri keşfetmek için bizi takip etmeye devam edin!mercedes mhytos: https://mbpassion.de/2024/02/mercedes-benz-bringt-2025-erstes-mythos-series-modell/

She’s Mentoring: https://www.themagger.com/shes-mentoring-mercedes-benz/

Tesla Supercharger: https://www.wired.com/story/teslas-supercharger-strategy/

Audi Q2'nin multimedya ekranı: https://www.topgear.com/car-reviews/audi/q2/interior 

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.