Şehre Döndüğünüzü Herkes Görsün: Şehir Hayatı İçin İdeal Araçlar

Şehre Döndüğünüzü Herkes Görsün: Şehir Hayatı İçin İdeal Araçlar

Şehir hayatında ve trafiğinde daha elverişli olduğu genel kabul görmüş bazı araç özellikleri var. Biz size bu özellikleri sizin için özetlerken genel kabullerin dışına çıkarak temel kriterlere farklı bir bakış açısı geliştirmek istedik.

Yaz döneminin sonuna yaklaşıyoruz. Bu aynı zamanda pek çok kişi için şehre dönüş demek. Yepyeni bir başlangıç diye de düşünülebilir.
İş hayatında yeni bir dönem; yeni hedefler, projeler, anlaşmalar, başarılar… Uzun süredir görmediğiniz dostlarınızla hasret gidereceğiniz buluşmalar ve keyif dolu anlar… Cömert hafta sonu kahvaltılarından parlak gece ışıklarına dek sizi bekleyen bir şehir…
Şehre yeni başlangıçlarla hızlı bir giriş yapmanın elbette pek çok yolu var. En etkililerinden birinin yeni bir araç olacağı muhakkak.
Şehir hayatında ve trafiğinde daha elverişli olduğu genel kabul görmüş bazı araç özellikleri var. Biz size bu özellikleri sizin için özetlerken genel kabullerin dışına çıkarak temel kriterlere farklı bir bakış açısı geliştirmek istedik.


DİKENE KATLANIRKEN GÜLÜN DE TADINI ÇIKARMAKBüyük bir şehirde yaşamanın avantajları doğal olarak bunlardan yararlanmak isteyenlerin sayısının her geçen gün artışı nedeniyle birtakım dezavantajları da beraberinde getiriyor. İş hayatının yüksek tempolu seyrettiği kentlerde bu durum daha da keskinleşiyor. Yoğun trafik bu dezavantajların en önde gelenlerinden.
Meseleye biraz da gülün dikeni olarak yaklaşmak çözüm geliştirebilmek için doğru bir tutum. Elbette sadece dikene katlanarak değil gülün güzelliğinin tadını da çıkararak yaşamak kaydıyla.
Aksi halde “küçük bir araç olsun, az yaksın, kolay park yeri bulunabilsin”den ibaret ezber cümlelerle yetinmek zorunda kalırız. Oysa şehir trafiğinin gereklilikleri ile konfor, güvenlik ve prestij dengesini kurabileceğimiz seçenekleri de değerlendirebilmek için daha geniş bir bakış açısı gerekli.
Zira böylesi ezberci yaklaşımlar aslında şehir hayatında son derece keyifli bir sürüş deneyimi vaat eden pek çok üst segment aracı konu kapsamı dışında bırakıyor. Hatta bu araçları şehirde kullanmanın makul ve mantıklı olmadığı gibi geçerliliği olmayan bir önyargı oluşturuyor. Gerçekte ise üst segment araçların pek çoğunun kent yaşamının ayrıcalıklı bir bileşeni olmalarını sağlayan güçlü ve dinamik nitelikleri var.


İHTİYAÇLAR İLE BEKLENTİLERİ DOĞRU TANIMLAMAKGünümüz kentlerinin aktif sosyal hayatı, araç tercihleri konusunda “evle işyeri arasında ayağımı yerden kessin de” yaklaşımının çoktan tarihe karışmasını sağlamış durumda. Artık ihtiyaçlar ve beklentiler çok daha çeşitli ve renkli.
Yaşadığınız şehrin iklim koşullarından kişisel ya da aile boyu sürdürdüğünüz etkinliklere dek pek çok faktör bu çeşitlilikte belirleyici. Şehirde kullanacağınız aracı tercih ederken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmakta fayda var.
Mesela kışların yağmurlu ve karlı geçtiği bir kentte yaşıyorsanız trafikte ya da park halinde az yer kaplaması için tercih ettiğiniz A segment kompakt bir aracın aynı zamanda yol tutuşunun da sağlam olduğundan emin olmalısınız. Zira kolay park edebilmek o park yerine herhangi bir sıkıntı yaşamadan ulaşabildiğinizde manalı.
Ya da Hatchback gövde tipi dar alanlarda daha pratik olsa da aracın ve bagajın iç hacmi gündelik kullanımınıza uygun değilse hiç de pratik sayılamayacak zahmetli durumlar yaşatabilir. Bu yüzden ihtiyaçlarınızı gözden geçirip şehir trafiği için hiç de uç bir alternatif olmayan sedan tipi bir araca yönelebilirsiniz.
Ayrıca iki gövde tipi arasında bir tercihte bulunurken boyutlarının yanı sıra güvenli ve konforlu bir sürüş için arka cam görüş açısından ısı yalıtımına dek diğer temel farklılıkları da hesaba katmalısınız.
Gövde tiplerine ilişkin düşülebilen diğer bir yanılgı da SUV araçların hepsini aynı kategoride değerlendirerek seçenekleri daraltmak. Oysa SUV gövde tipinde de yüksekliği sayesinde daha geniş iç hacmine sahip olsa da segment olarak küçük ve kompakt araçlar bulabilmeniz mümkün. Bu da şehir içi aile aktiviteleri açısından keyifli bir alternatif olmalarını sağlıyor.


BÜTÇE KALEMLERİNİ UZUN VADEYE GÖRE BELİRLEMEKHer gün kullanılan bir şehir aracının bütçe dostu olması elbette önemli bir tercih sebebi. Ancak bütçe kalemlerinizi sadece gündelik olarak cebinizden çıkan yakıt masrafından ibaret görmemelisiniz.
Bir aracın maliyetinin karşılığını verebilmesi, yani diğer bir deyişle fiyat / performans oranının düşüklüğü bütçe kalemlerini değerlendirirken göz önünde bulundurulmalı. Ancak burada önemli olan performansı tüm kullanım süresi boyunca istikrarlı bir şekilde gösterilebildiğinde mana taşıması.
Yoğun kullanım sonucu sık arızalanma ihtimali taşıyan ve buna bağlı olarak bakım giderleri yüksek olan bir araç ne kadar az yakıt tüketiyor olursa olsun süreç içerisinde sizin için daha yüksek bir maliyete yol açabilir.
Aracın daha az arızalanmasını sağlayacak bir sağlamlıkta olması kadar garanti süresi ile servis ağının yaygınlığı ve kalitesi de maliyet ve bütçe hesabında belirleyici.
Aracınızı bir süre kullandıktan sonra satmaya niyetliyseniz ikinci el piyasa değerini dahi bütçe kalemlerinizin gelir kısmında hesaba dâhil etmelisiniz. Bu açıdan aynı mesafeyi kat etmiş olan iki araç her zaman aynı oranda değer kaybına uğramaz. Zira sahip oldukları özelliklere göre farklı düzeylerde yıpranırlar.
Aracınız kilometre başına yakıt tüketiminde daha az masraflı olsa bile kat ettiğiniz mesafe, değerinin her geçen gün alternatiflerine kıyasla daha fazla düşmesine neden oluyorsa günlük kârınız totalde zarara dahi dönüşebilir.
Tüm bunlar göz önüne alındığında bir aracın gerçekten bütçe dostu olup olmadığını tespit etmek için daha uzun vadeli bir bakış açısı geliştirmek gerektiği anlaşılabilir.


PARK ASİSTANINI HER YERE YANINDA TAŞIMAKÖzellikle büyük şehirlerde kullanıma uygun araç konusunda önemli kriterlerden biri de kolaylıkla park edilebilmesi. Bunun için de mümkün olduğunca küçük araçlar tercih edilmesi gerektiği düşünülür.
Bu yaklaşım kimi durumlarda işe yarasa da her zaman yeterli olacağını söylemek mümkün değil. Park edecek bir yer bulmak için sokaklarda tekrar tekrar tur atmak zorunda kalıyorsanız aracınızın küçük olmasının da bir faydası yok.
Çoğu kez asıl önemli olan gözünüze kestirdiğiniz alana adeta zamana karşı yarış içerisinde düzgün bir şekilde park edebilmek. Bunun için de her zaman “topla gel” diyerek sizi yönlendirecek ve üstelik doğru yönlendirecek birini bulamayabilirsiniz.
Ses dalgası teknolojisini kullanan park asistanı uygulaması günümüzde pek çok üst segment aracın vazgeçilmez bir parçası. Bu da o zor bulunan alana hızlı ve rahat bir şekilde park edebilmenizi sağlıyor. Park asistanınızın gelişkinliğinin şehir hayatında aracın boyutlarından daha önemli olduğu da söylenebilir.
Park etmek kadar park alanından ayrılmanın da üzerinde durmak gerek. Günümüz şehirlerinde neredeyse hemen herkesin acelesi var. Küçük de olsa beklenmedik can sıkıcı kazalar yüzünden vakit kayıpları da hep bu tür bir telaş sırasında yaşanır. Eğer arka trafik asistanınız varsa sizi yine ultrasonik sistemiyle çevrenizdeki hareketliliklere karşı uyarır. Bu da tempolu şehir hayatına uygun bir araçta gözetilmesi gereken bir özellik.


SÜRÜŞ GÜVENLİĞİNİ EN ÖN PLANDA TUTMAKBazı oyunlarda ne yazık ki sadece bir kere yanma hakkınız bulunur. Trafik söz konusu olduğunda bu hakkın genellikle gece ya da uzun ve zorlu yollarda kullanılmak zorunda kalınacağı varsayılır. Oysa 2021 yılı verileri incelendiğinde ülkemizde insan sağlığını tehdit eden kazaların yüzde 78,6’sının yerleşim birimlerinde ve yüzde 68,9’unun ise gündüz gerçekleştiği görülmekte.
Bunun en önemli sebebi tam da yukarıda vurguladığımız varsayım. Şehirde gündüz vakti böylesi bir durumla karşılaşmayacağımıza dair iyimser inancımız. Oysa şehir trafiği hiç şüphesiz halihazırda dünyamızda karşılıklı etkileşimin en yoğun yaşandığı sosyal alan. Ve maalesef bu etkileşimin bazen şiddetli sonuçları oluyor.
Bu yüzden şehir aracı tercihinde sürüş güvenliği her şeyden önce gelmeli.
Küçük ve kompakt araçlar ağırlık merkezlerinin aşağıda olması ve manevra kabiliyetleri açısından bu konuda avantajlı sayılabilir. Malzeme bilimindeki gelişmeler de bu araçların artık daha güvenli bir yapıda üretilmelerini sağlıyor.
Ancak şehir trafiği sıkışık dar sokaklardan çevre yollarına dek büyük bir ağ. Tercih ettiğiniz aracın bu ağın her noktasında güvenli bir sürüş sağlayacağından emin olmanızın büyük bir önemi var. Bu da aerodinamik tasarım, şasi direnci, süspansiyon, fren sistemleri gibi pek çok etkene bağlı.
Bu özellikleri çarpışma testlerinin sonuçlarına göre bir bütün olarak değerlendirip araç güvenliği konusunda Avrupa standardı oluşturma amacı taşıyan EURO NCAP verileri, aklınızdaki seçenekleri kıyaslamanız için en güvenilir kaynakların başında geliyor.
Ama asıl mesele bu noktaya gelmeden evvel alınacak önlemlerde. Aracın yukarıda saydığımız teknik özelliklerine ek olarak sürücü güvenlik destek sistemleri konusunda da donanımlı olması onu şehir trafiğinde daha da güvenli bir noktaya taşıyor.
Mesela direksiyon açısı, devir ya da ivmelenme gibi farklı sensörlerle işleyen ESP sistemi pek çok muhtemel kazayı daha oluşmadan engellemede oldukça etkili.
Yokuş destek asistanından şehrin çevre yollarında öndeki araçla takip mesafenizi korumanızı sağlayan hız sabitleyici sisteme dek sürüş güvenliğinizi yükselten başka pek çok teknolojik unsur var.
Tüm bu teknik özellikler ve teknolojik unsurlar şehir aracı tercihinizde yaşamsal önem taşıyor.


GELİŞKİN EK FONKSİYONLARLA KOLAYLIĞI VE KEYFİ YAŞAMAKGünümüzde pek çok araçta navigasyon sistemi bulunuyor. Ya da cep telefonlarımızı aynı amaçla kullanabiliyoruz. Ancak bunların hepsinin kullanıcı dostu olduğunu söylemek güç. Bu da dikkatin akan trafikte olması gereken bir anda sıkıntılı bir durum yaşanmasına sebep olabilir.
Bir aracın navigasyon sisteminin hem donanım hem de yazılım olarak güncelliği şehir hayatında çok önemli bir ayrıntı. Şehrin çok da iyi bilmediğiniz bir kısmında kritik bir iş toplantısını ya da romantik bir randevuyu kaçırmanıza dahi sebep olabilir.
Bu yüzden navigasyon ve multimedya sistemlerinizin, trafik sıkışıklığından alternatif güzergâhlara yol bakım çalışmalarından hava durumuna dek belki de geleceğinizi şekillendirecek pek çok anlık veriyi size zamanında ulaştırabilecek bir kalibrede olduğundan emin olmalısınız.
Bu konuda titiz ve tedbirli biriyseniz üst segment aracınızın donanım paketinin içerisinde bulunan gelişkin sistem sayesinde toplantınıza ya da randevunuza şehrin doğru yollarından ve vaktinde ilerlerken artık geriye tek yapmanız gereken keyfinizi daha da artıracak bir müzik parçası açmak kalır.

***

Trafik, şehir hayatının son derece önemli bir parçası. Zaman zaman yaşattığı zorluklara rağmen trafiğin de yaşam stilimizin bir parçası olan şehir araçlarının da o kentin insanları kadar çeşitli ve renkli olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden şehir yaşantısına uygun ideal araçlar konusunda genel kabullerin dışına çıkarak temel kriterlere farklı bir bakış açısı geliştirmek istedik.
Neredeyse aynı aracı kullanmamızı tavsiye eden ezberci yaklaşımların dışında çeşitli ve renkli bir şehir hayatının ayrıcalığını ve keyfini yaşamanız dileğiyle…


 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.