Simülasyonlarla Araba Sevdası

Simülasyonlarla Araba Sevdası

Gerçek fizik dünya kurallarının sertliğiyle hayatınıza heyecan katacak ve benzersiz bir sürüş keyfi yaşatacak başlıca simülasyonları sizin için inceledik.Araç kullanmak en büyük tutkularımızdan biri. Çoğu zaman gündelik hayat içerisinde yoğun bir biçimde araç kullanmak bile  bu tutkumuzu gidermiyor. . Yarış pistlerinden binlerce kilometre menzilli uzun yollara dek hayalini kurduğumuz sürüş keyfi, çoğu kez şehir trafiği koşullarının çok ötesine geçemiyor. .
Siz de böyle hissediyorsanız araç simülasyonları, tutkularınızı ve hayallerinizi karşılamanın ideal yolu. Üstelik teknolojinin geldiği  son noktada yüzlerce lisanslı araçla oldukça gerçekçi bir sürüş deneyimi yaşamak mümkün.
Bu gerçeklik  keskin bir virajda savrulma hissinden belirli bir rotayı hız, yakıt ve süre dengesini koruyarak tamamlamaya kadar uzanıyor. Grafik açıdan ulaşılan nokta itibari ile simülasyonları sadece seyretmek bile,  kişide son derece keyifli bir foto gerçekçi sanat niteliği izliyormuş hissini veriyor. 
İster yapay zekâya karş, isterı tek başınıza isterseniz de çift oyunculu ya da çevrimiçi çoklu oyuncu moduyla içine girebileceğiniz araç simülasyon dünyası, oyun bilgisayarları, oyun konsolları, direksiyon ve pedal setleriyle evinizin baş köşesinden ayrılmadan sanal bir dünyanın keşfini ya da kıtalararası taşımacılık yapmanızı mümkün kılıyor.
Gerçek fizik dünya kurallarının sertliğiyle hayatınıza heyecan katacak ve benzersiz bir sürüş keyfi yaşatacak başlıca simülasyonları sizin için inceledik.


F1 22Araba aşığı olupda şu an bu yazıyı okuyanlar içerisinde Formula 1’i bilmeyen tek bir kişi bile olduğunu düşünmüyoruz.. Hepsinin F1 pilotlarının yerinde olmak için can attığından ve adrenalin yüklü olduğundan ise eminiz. Codemasters’ın Formula 1 simülasyonu bu adrenalini daha da artırmak için ideal.
Formula 1’deki markalar yüzlerce kişiye ulaşan ekipleriyle mühendislik harikası araçlarının performanslarını sürekli olarak geliştirmeye çalışıyor. F1 22 hem bu yenilikleri hem de yarışlardaki güncellenen kuralları içeren bir simülasyon. Sıralama turlarından kutlamanın yapıldığı podyuma dek F1’in heyecanlı ve ışıltılı dünyasını tüm aşamalarını  hissetmenizi sağlıyor.
Kokpit kamera görüntüsü modundaki sanal dikiz aynası gibi en küçük detaylar dahi yarış anını daha gerçekçi yaşamanız için tasarlanmış. Böylesi bir gerçeklik hissi,   alabildiğine yüksek hızın bu kadar belirleyici olduğu koşullarda hata yapma riskini de artırıyor elbette.
‘My team’ özelliği ise simülasyona kendi yarattığınız 11. takımı ekleyebiliyor ve aracınızın motorundan kaskınıza dek her şeyi sıfırdan kişiselleştirebiliyorsunuz. . F1’in doğasında bulunan sponsorluk anlaşmaları ve kazanacağınız araştırma puanlarıyla aracınızı geliştirmeye yönelik çalışmalar da buna dâhil.
2014’den 2021’e dek 8 sene üst üste Formula 1 takımlar şampiyonu olan Mercedes–AMG Petronas’ı tercih ederek Circuit de Monaco’daki göz kamaştırıcı Monte Carlo sokaklarında ya da programa bu sene eklenen Miami International Autodrome’da 19 seçkin F1 pilotuyla yarışmanın heyecanını tatmanız da mümkün.
Codemasters, Formula 1 simülasyonuna her sene güncelleme yapsa da serinin en iddialı sürümlerinden 2019’u, hatta 2012’yi daha iyi bulup hâlâ tercih edenler de var. 2020 yılında geliştirilen Deluxe Schumacher Edition ise pek çok Formula 1 hayranı için muhakkak yoğun bir duygusallık içeriyor.


Euro Truck Simulator 2F1 pilotluğu kadar popüler ve adrenalin yüklü olmasa da bir TIR şoförünün yerinde olup bu dev araçları kullanma tutkusunu yaşayanlar da var. Euro Truck Simulator 2, bu tutkuyu en iyi karşılayan simülasyonlardan biri.
Türkiye’deki ETS 2 meraklıları 5 Aralık 2019 sabahına büyük bir heyecanla uyandılar. Zira SCS Software tarafından o gün yayımlanan Road to the Black Sea genişleme paketiyle artık İstanbul, Edirne ve Tekirdağ’a doğru yola çıkabilecekler, metrobüs duraklarında bekleyenleri TIR’larından selamlayabileceklerdi.
ETS 2’de yapacağınız taşıma anlaşmalarıyla Avrupa’nın bir ucundan diğer ucuna 200’ü aşkın şehir arasında TIR’ınızla  yük taşıyabilir, . görevlerinizi yerine getirdikçe yüklerinizi de zamanla çeşitlendirebilirsiniz. . Mesela yanıcı ve kimyasal madde nakliyesi gösterdiğiniz başarıya göre hak kazanacağınız bir taşıma lisansı. Şirketinizi geliştirip TIR filosu kurabilir, garaj satın alabilir ve şoför istihdam edebilirsiniz.
Her ne kadar  ‘açık dünya’ özellikleri taşısa da gerçek haritalara dayalı yol ağları, coğrafi koşullara bağlı olarak ovalık veya dağlık alanlar ve uymanız gereken trafik kuralları var. Buna İngiltere’de trafiğin soldan akması da dâhil. Gerçek hayatta asla tavsiye etmesek de bir simülasyonda olduğumuza göre, sağdan gitmenin nasıl sonuçlanacağına dair bir merakınız varsa bunu giderip gidermemek size kalmış.
Yapay zekâ kullanımı ve grafik açısından oldukça gelişkin olan ETS 2’de lisanslı TIRların orjinal motor sesleri tutkunuzu karşılayacak  atmosferi yaratıyor.. Ayrıca farklı kornalar, jantlar, egzozlar ve kabin aksesuarlarıyla TIR’ınızı kişiselleştirebilir,   deneyiminizi simülasyon içi fotoğraf çekme ve fotoğraf editörü özellikleriyle başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.
Dorse bağlantısı, aks kaldırma sistemi ve römork paketleriyle yüksek bir gerçeklik  duygusu içeren Euro Truck Simulator 2’de kullanabileceğiniz TIR’lararasında Mercedes–Benz ve Volvo’nun lisanslı ürünleri de bulunuyor.


iRacingYarış pistinde saatte 350 kilometre hızla giderken aracınızın altından çıkan kıvılcımları hissetmek mi istiyorsunuz? O zaman iRacing tam size göre. NASCAR’dan IndyCar’a, World of Outlaws’tan IMSA’ya işbirliği sağlanan pek çok organizasyonu bu simülasyonda deneyimliyebilirsiniz.
Araçlardan pistlere ve kurallara dek bir yarışın tüm temel unsurlarının iRacing’de son derece başarılı bir şekilde simüle edildiğine emin olabilirsiniz. Sayısı 100’den fazla pist milimetrik doğruluk sağlanabilmesi için lazer taramayla oluşturulmuş. Araçlar ise sadece teknik özellikleriyle değil gerçek dünya yarışlarındaki performanslarından elde edilen verilerle de sürekli olarak güncelleniyor. Profesyonel sürücülerin bile eğitim veya antrenman için iRacing’i kullanabileceklerini söylemek mümkün.
.Abonelik sistemi ile çalışan İracing’de dünyanın dört bir tarafındaki gerçek kişilerle çevrimiçi yarışabilirsiniz. İRacing, kurduğu bu sistem ile simülasyonun ötesine geçerek kendine özgü bir gerçeklik dünyası yaratmış.
Abonelerin seviyelerine göre katıldıkları bu yarışlar iRacing’in bir yılda düzenlenen dört sezon olarak  gerçekleştiriliyor. Bu yarışlarda kazanacağınız başarılar ve muhtemel şampiyonluklarla kendinize bir kariyer inşa ediyorsunuz.
Bu açıdan bakıldığında internet bağlantı hızı yüksekliği gerçek hayattaki bir yarış aracının motor gücü kadar önemli. Direksiyon hakimiyetinin sıkı bir fiziksel efor ve yarışların psikolojik güç gerektirdiğini söylersek neyle karşılaşacağınızı zihninizde daha iyi canlandırabilirsiniz.. .İRacing’e ilk aşamada adapte olmak zor olsa da, kendinizi kaptırdığınızı aşamada diğer araç similasyonlarını size tamamen unutturabilir.


Forza Horizon 4Forza Horizon 4, “açık dünya” oyun kategorisinde  500’e yakın lisanslı araçtan dilediğinizi modifiye edip, kullanabilmenize imkân tanıyor. Çevrimiçi gerçek oyunculara ya da yapay zekâ tabanlı ‘drivatar’lara karşı geliştireceğiniz yarışlar pistlerde değil Britanya Adası’nın tarihi ve masalsı dünyasında geçiyor.
Meksika sürümü ile 5’e ulaşan Forza Horizon serisi, ‘arcade’ olduğuna dair değerlendirmelere rağmen gerçekçi grafiklerinden mevsimsel değişikliklere dek simülasyon dünyası özelliklerine sahip.
Çevrimdışı modda karşılarında yarışacağınız ‘drivatar’lar oldukça çarpıcı. Yapay zekânın kontrol ettiği ‘drivatar’ların davranışları standart bir yazılıma ya da basit bir taklide dayalı değil. Yarış esnasında gerçek sürücülerden öğrendiklerini benzer bir durumda nasıl davranmaları gerektiğine dair bir veri olarak işleyip çıkardıkları sonuçlarla hareket ediyorlar. Sadece bu özelliği dahi Forza Horizon 4’ü araç simülasyonlarına meraklı bir kişinin muhakkak deneyimlemesi gerektiğini gösteriyor.
Son olarak Forza Horizon 4 dünyasında yol alırken dinleyebileceğiniz resmi ‘soundtrack’in yaşayacağınız atmosfere çok güçlü bir katkısının olacağını da belirtelim.


MudRunnerAracınızda sadece bir harita ve bir pusulayla vahşi arazilere doğru yoldan çıkmaya hazır mısınız? Cevabınız evet ise MudRunner, SUV’lardan büyük kamyonlara kadar tercih edebileceğiniz araçlarla tam size göre bir off–road simülasyonu.
Harita ve pusula, size  teslimat hedefi olarak konulmuş varış noktasına ulaşmanızda yardımcı olacak. Ancak onların da işe yaramayacağı koşullarla karşılaşacaksınız. Bozuk bir arazi, nehir yatakları, dar patikalar, kayalıklar, dik yamaçlar… Bunların üzerine bir de yoğun çamuru ekleyin. İşte size MudRunner.
Tüm bu doğal engelleri aracınızı çamura saplamadan aşabilmek için,  çelik gibi sinirlere  b ve keskin bir zekâya ihtiyacınız var. . .Zira, gerçek dünyanın fizik kurallarına göre simüle edilmiş oyunda, aracınızın ağırlık merkezinden, lastiklerinizin zeminle arasındaki sürtünme kuvvetine kadar her şeyi en ince detayına kadar hesaplamanız gerekiyor
Tüm gözlerin size çevrili olduğu ihtişamlı pistlerden ya da kalabalık otoyollardan çok daha farklı ve unutulmaz bir deneyim olacağı kesin.
***
.Yazımızda, farklı yönleri ile benzerlerinden ayrılan araç simülasyon örneklerine yer vererek, simülasyon dünyasına bir kapı aralamaya çalıştık. Tabii ki, bu örneklerin yanı sıra oldukça zengin bir araç similasyon evreni olduğunu belirtmeliyiz.

Aracınızı o kapıdan içeri sürdüğünüz andan itibaren keşfetmekten büyük haz alacağınız daha pek çok farklı dünyalar bulunduğuna emin olabilirsiniz.
Gerçek hayatta ve simülasyonlarda güvenli ve keyifli sürüşler dileriz.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.