Sürüş Keyfini Doruğa Çıkaran Rotalar

Sürüş Keyfini Doruğa Çıkaran Rotalar

Ülkemizin benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatan başlıca rotalarını derledik.


Yolculuk, gündelik hayatımızın gayet sıradan bir parçası. Aynı zamanda sıra dışı bir macera çağrısı. Her yolun, yolcusuna vaat ettiği keşfe değer gizemli yönleri var. Yolculuklarınızın kaptanı kendinizseniz zaten bu keşfin ne kadar keyifli olduğunu biliyorsunuz demektir. Biz de bu keyfi bilenlerin yolların çağrısını reddedemeyeceğini düşünerek ülkemizin benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatan başlıca rotalarını derledik.

TRUVA – İZMİR YARIMADASI

Antik bir kentten ülkemizin en modern coğrafyalarından birine dek uzanan bu rota; yeşil ile mavinin tüm tonlarına tanık olacağınız 400 kilometreyi aşkın bir sürüş keyfi vaat ediyor. Kaz Dağları’nın insana yaşama sevinci veren temiz havasına en güzel deniz ve doğa manzaraları eşlik ediyor. Rota boyunca Ayvalık – Cunda ve Eski Foça’nın tarihi taş evlerindeki butik oteller ile pansiyonlarında konaklayabilir ya da Kuzey Ege’nin sakin balıkçı kasabalarında keyifli bir mola vererek yolculuğunuzun tadını daha da artırabilirsiniz. Doğayla bütünleşmiş ören yerleri ve neredeyse ıssız koylar yol boyu sizi bekleyen diğer sürprizler. İzmir’in birbirinden güzel üç ilçesi Urla, Karaburun ve Çeşme’yi kapsayan yarımadasına geldiğinizde eski yolları kullanmanızı öneririz.

Bu keyifli yolculuğun sonuna yaklaştığınızda aracınızın bakımı ya da servisiyle ilgili bir ihtiyacınız olursa Otomol İzmir şubemiz hizmetinize hazır sizi bekliyor olacak.
BODRUM – MARMARİS – DATÇA

100 kilometreye yakın bu Güney Ege rotası sizi keyifli olduğu kadar güvenli sürüş tedbirlerinin de elden bırakılmamasını gerektirecek kadar tehlikeli ve heyecanlı bir yolculuğa çağırıyor. O yüzden Bodrum – Marmaris arasında aniden daralan yollar ve keskin virajlara eşlik eden büyüleyici manzaranın tadını çıkarmak için zaman zaman aracınızı durdurup küçük molalar vermenizi tavsiye ederiz. Böylece ormanın kıyısında denizi izlerken ne kadar eşsiz bir coğrafyada yaşadığımızı bir kere daha fark edeceksiniz. Bol oksijen ve çam kokusu eşliğinde Sakar Geçidi’nde göz göze gelip âşık olacağınız Gökova Körfezi ve Datça Yarımadası’nın saklı koyları bu rotadaki yolculuğunuzu benzersiz ve unutulmaz kılıyor. Bölgedeki tesis ve işletmelerin sunduğu konaklama ve mola olanakları bu deneyimi dilediğiniz kadar uzatabilmenizi sağlıyor.

Otomol Club üyesiyseniz Otomol Bodrum şubemizden ikame araç temin edebilir ya da bu zorlu rotaya başlamadan evvel aracınızın bakımını yaptırabilirsiniz.
FETHİYE – ANTALYA

Fethiye’den ayrılması güç olsa da arzunuza göre Göcek, Kayaköy ya da Ölüdeniz’den başlayıp Antalya’ya dek uzanan bu rota yaklaşık 350 kilometre boyunca tarih ile doğanın iç içe geçtiği Likya Yolu’yla da paralel ilerliyor. 12 kilometre ile dünyanın en uzun plajı olan Patara Plajı, rotanın en tehlikeli ve keyifli etaplarından Kalkan – Kaş arasındaki Kaputaş Plajı, Çıralı ve Adrasan sahilleri, yol boyunca kendinizi masmavi bir serinliğe atabileceğiniz sayısız yer içinden öne çıkanları. Ziyaret edilebilecek Olimpos Antik Kenti ve ağaç evleri, St. Nicholas (Noel Baba) Kilisesi, diğer antik kalıntılar ve aklınızı çelecek plajlar sık sık mola vererek ya da konaklayarak bu sürüş keyfini daha da uzatabilmenizi sağlayabilir.
BATI KARADENİZ

Bakacak Tepesi’nden doyumsuz manzarasını izleyebileceğiniz ya da tarihi Kemere Köprüsü’yle Boztepe Adası’ndaki eski şehri ziyaret edebileceğiniz Amasra’dan Samsun’a dek yaklaşık 400 kilometre sürecek olan bu yolculuk size tahmin edebileceğinizden çok daha fazlasını sunacak. Küre Dağları Milli Parkı ve Gideros Koyu’ndan geçip Kastamonu’nun Cide ilçesine kadar uzanan etap boyunca tertemiz orman havasını soluyup Karadeniz’i gönlünüzce izleyebilirsiniz. Türkiye’nin en kuzey ucu olan İnceburun’da günbatımı, Erfelek Şelalesi ve benzersiz Hamsilos Fiyordu vedalaşmakta zorluk çekeceğiniz güzellikler. Rotamızın sonuna doğru ilerlerken ismini çeşitli söylencelere göre Yunan tanrıçası ya da Amazon kraliçesi olarak kabul edilen Sinope’den alan Sinop’un Gerze ve Samsun’un Bafra ilçeleri üzerinizdeki tatlı yorgunluğu atabileceğiniz yerler.
DOĞU KARADENİZ

Sürüş rotası deyince aklınıza her zaman dümdüz akıp giden bir yol gelmesin. Özellikle de Doğu Karadeniz’de. Sahilden içerilere ilerleyen her bir yol ayrı bir etap, hatta ayrı bir rota ve bambaşka bir macera. Her biri gizli bir hazine vaat ediyor kaşiflerine. Trabzon’da mucizevi Sümela Manastırı da çıkabilir karşınıza Rize’de dillere destan Fırtına Vadisi de. Huzur dolu Ayder, Çamlıhemşin ve diğer yayla yolları boyunca hemen her yerde hırçın dereler, dimdik yamaçlar, yemyeşil ormanlar ve kendine özgü bir bitki örtüsü karşılar sizi. Kaçkar Dağları ve Artvin’in Şavşat ilçesindeki doğal güzellikler de muhakkak görülmesi gereken yerler arasında. Hal böyle olunca rotaya dair net bir mesafe vermek de güç. O yüzden siz takviminize muhakkak birkaç gün daha ekleyin. Ama merak etmeyin Doğu Karadeniz’de fazladan geçireceğiniz süre dahi ömrünüze ömür katmaya yetecektir.
VAN GÖLÜ

400 kilometreyi aşkın bu rotadan sapmanız oldukça güç. Çünkü Van Gölü’nün çevresi boyunca ilerliyor. Yani size gölün manzarası ve hatta kendisi eşlik ediyor. Aslında yarıdan fazlası Bitlis ili sınırları içinde olan rota boyunca bir yanınızda masmavi bir göl varken dağlık ve kayalık sert bir coğrafyada yol alıyor olmak değişik bir duygu yaratıyor insanda. Ahlat ve Tatvan göl kıyısındaki görülmeye değer ilçeler arasında. Yolculuğunuz sırasında antik kalıntılardan türbelere dek pek çok ilginç mekân çıkacak karşınıza. Nemrut Krater Gölü, Muradiye Şelalesi ve Şeytan Köprüsü de görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında. Ayrıca aracınızı dinlendirirken siz de göldeki dört adadan biri olan Akdamar / Ahtamar Adası ve aynı isimli tarihi kiliseyi görebilirsiniz.
BOZKIR

Sürüş rotası deyince sadece deniz, ırmak, göl kıyısı boyunca ya da dağların ve ormanların arasında ilerleyen yollar düşünülmemeli. Kişiye ya da ruh haline göre insanda sonsuzluk hissi yaratan bozkır toprakları da filmlere yakışır bir yolculuğa hazır sizi bekliyor. Afyon, Eskişehir, Kütahya, Konya ve Ankara arasındaki topraklar da ülkemizin farklı etaplar içeren bozkır rotalarını kapsıyor. Bu bölgedeki Frig Yolu aslında bir yürüyüş yolu olsa da sürüş keyfine de kılavuzluk edebilir. Frig Vadisi ve buradaki Gordion ve Yazılıkaya yolculuk sırasında ziyaret edilebilir. Kendine özgü bir atmosfer yaratan volkanik oluşumlar tarihi kalıntılara da farklı bir gözle bakmanızı sağlıyor.

Otomol zaman algınızı değiştirecek bu rotanın sonunda Ankara’daki Otomol Çankaya ve Otomol Çayyolu şubeleriyle aracınızın bakım ve servisi için hazır.
ANAMUR – TARSUS

Kilikya rotası olarak adlandırılabilecek bu yolculuğun farklı pek çok beklentiyi karşılayabilecek özellikleri var. Tisan ve Boğsak’ın da aralarında bulunduğu cennet koyları ile Narlıkuyu, Akdeniz’in berrak sularına doymanızı sağlayabilir. Antik kalıntıları, Anamur Mamure Kalesi, Erdemli Kız Kalesi ve tarihi Tarsus evleri rotanızı bir zaman yolcuğuna dönüştürebilir. Cennet ve Cehennem Mağaraları ise sizi bir coğrafi oluşumdan mitolojik efsanelere doğru sürükleyebilir. Başka sürüş rotalarının gölgesinde kalsa da bu çok özel rotadan beklentisi farklı olan seyyahların kesin olarak buluşacakları bir özelliği var. O da bu yolculuğun her etabının farklı gastronomik deneyimlere ve lezzetlere ev sahipliği yapıyor olması.

Sürüş keyfinizi doruğa çıkaracak, hatıralarınızda lezzetli deneyimler bırakacak olan başka rotalarda buluşmak üzere hepinize iyi yolculuklar dileriz.
 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.