Sürüş Konforunu ve Keyfini Artıran Aplikasyonlar

Sürüş Konforunu ve Keyfini Artıran Aplikasyonlar

Araç sürüş konforunu ve keyfini artıran başlıca aplikasyonları sizin için inceledik.


Teknolojinin gelişimi sayesinde araç kullanımı direksiyon, vites, fren ve gaz pedalından ibaret değil artık. Gerek araçların bir bileşeni olan yazılımlar gerekse de mobil uygulamalar sayesinde sürüş konforu ve keyfi her geçen gün yükseliyor.
Bu aplikasyonlar navigasyon uygulamalarından multimedyaya, elektrikli araç şarj istasyonlarından arıza taramaya, masraf takibinden performansa dek pek çok farklı konuda sürücülerin hizmetinde. Ayrıca üst segment markaların hepsinin kendi kullanıcılarına özel geliştirdikleri aplikasyonlar da var.
Araç sürüş konforunu ve keyfini artıran başlıca aplikasyonları sizin için inceledik.


WAZE


 
Waze temelde bir trafik ve navigasyon aplikasyonu. Ancak onu benzerlerinden ayıran çok önemli bir özelliği var. Aynı zamanda kullanıcıların etkileşimine açık bir sosyal platform Waze. Bu sayede kullanıcı sayısı ve ağı oldukça gelişkin.
Sürücüler aplikasyon üzerinden hem gerçek zamanlı trafik ve yol bilgilerini öğreniyor hem de birbirleriyle paylaşıyor. Trafikte seyir halinde olduğunuz bir yolda gerçekleşen bir kazayı hemen aplikasyona bilgi olarak girebiliyorsunuz. Bu sayede diğer kullanıcılar bu durumdan gerçek zamanlı olarak haberdar oluyorlar.
Trafiği canlı bir organizmaya benzetecek olursak sürücüler bu organizmanın hücreleri, Waze ise beyni oluyor. Organizmanın sağlıklı işlemesi tüm kullanıcıların vakit ve yakıt tasarrufu yapmasını sağlıyor.
Aplikasyon yolunuzun üzerindeki en ekonomik benzin istasyonunun bilgisinden yine kullanıcı olan aynı güzergâhtaki arkadaşlarınızla koordine olup haritada kayıtlı mekânlarda randevulaşmanıza dek zengin ek özelliklere de sahip.
Kullanıcıların katılımıyla sürekli güncellenen uygulamanın navigasyonu tam sesli olarak hizmetinizde. Yol bilgilerine katkıda bulundukça uygulama içi puanlar kazandığınız Waze sıkça kullandığınız rotayı ve saatleri de hafızasında tutuyor.


DRIVVO Herhangi bir konuda tasarruf edebilmek için öncelikle masraflarınızın takibi gerekir. Araç kullanım masrafları hem çeşitlilik hem de periyodik değişkenlik gösterdiği için takibi pek kolay olmaz. Üstelik kimi zaman bunların üzerine öngöremediğimiz beklenmedik giderler eklenir.
Drivvo, araç masraf takibini kolay ve sağlıklı bir şekilde yapabilmenizi sağlayan bir aplikasyon. Yakıt, bakım, vergi, sigorta, otopark, geçiş ücreti ya da temizlik gibi tüm masraflarınızı Drivvo’ya kaydedebilir ve dilediğinizde uygulamanın size sunduğu ayrıntılı raporları inceleyebilirsiniz.
Bu sayede mesela belirli bir yakıtla kaç günde ne kadar mesafe kat ettiğinizi hesaplayabilir ve aylık bütçenize etki eden araç kullanım maliyetinizi karşılaştırmalı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Bu da sonraki dönemlerde planlama yapmanızı kolaylaştırır.
Farklı aplikasyonlardaki verileri de yükleyebildiğiniz Drivvo aynı zamanda girdiğiniz bilgilerle bakım dönemlerinizi de hatırlatır.
Birden fazla aracın verilerini işleyebilmeniz sayesinde araç filosu yönetiminde de efektif olan Drivvo bu açıdan kişisel kullanımın yanı sıra şirketler için de ideal bir aplikasyon.


CAR SCANNER
 


Aracınızla her zaman aynı dili konuşmanız mümkün olmayabilir. Özellikle de arıza ihtimali ya da doğrudan arızanın kendisi söz konusu olduğunda bu durum vakit kaybı ve yüksek maliyetlere yol açar. İşte Car Scanner bu tür durumlarda başvurabileceğiniz ve aracınızla iletişim kurmanızı sağlayacak olan bir aplikasyon.
Wi–Fi ya da bluetooth bağlantısı ve OBD2 ELM327 uyumlu adaptör ile Car Scanner uygulamasını kullanarak aracınıza kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle farklı markalara göre düzenlenmiş kapsamlı arıza kodu veritabanı sayesinde aracınızdaki arızayı teşhis ederek en kısa yoldan doğru bir biçimde giderebilmeniz mümkün hale gelir.
Yine uygulama üzerinden gerçek zamanlı sensör verileri, aracınızın performans bilgileri, hassas hızlanma ölçümleri ve yakıt tüketim istatistiklerine de ulaşabilirsiniz.
Car Scanner’ı kullanmak isterseniz aracınızla bağlantı kurmanızı sağlayacak olan OBD2 ELM327 uyumlu adaptörün kalitesinin, aplikasyonun verimli çalışması için en önemli etken olduğunu unutmamalısınız.


ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU APLİKASYONLARI
 


Giderek yaygınlaşan elektrikli araçlarla ilgili en önemli soru işareti şarjları ile ilgili. Bu açıdan şarj istasyonlarının ulaşılabilirliği son derece belirleyici. Ülkemizde faaliyet gösteren ZES, Eşarj, Sharz, Voltrun gibi elektrikli araç şarj istasyon ağları kullanıma sundukları aplikasyonlarla bu konuda sürücülere yardımcı oluyorlar.
Bu uygulamalarla size ya da güzergâhınıza en yakın şarj istasyonlarının konumunu öğrenebilirsiniz. Aracınızın şarj durumunu ve geçmişini de görüntüleyebileceğiniz uygulamalar üzerinden bu istasyonlarda rezervasyon yaptırabilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
Özellikle şehirlerarası seyahatlerin planlanması ve rota tespitinde oldukça faydalı olan bu aplikasyonların, elektrikli araçların hayatımıza daha fazla girmesiyle birlikte çok daha gelişkin özelliklere ve zengin bir içeriğe ulaşacakları öngörülebilir.


AGAMA CAR LAUNCHER


 
Agama Car Launcher aracınızın multimedya fonksiyonlarını kontrol edebilmenizi sağlayan bir aplikasyon. Kullanışlı bilgi ekranı sayesinde bu fonksiyonların hepsine kolaylıkla erişebiliyorsunuz.
Esnek tasarım ayarları dokunmatik ekrandaki butonları da kişiselleştirebilmenizi sağlıyor. Bu da sürücülere trafikte seyir halindeyken daha güvenli bir kullanım şansı sunuyor.
Aplikasyonun ses asistanı, müzik uygulamalarını ve radyo kullanımını daha keyifli bir hale getiriyor. Rotanıza rehberlik edecek olan navigasyon sistemi dileyenler için pusula aracıyla destekleniyor.
Aracınızın tüm multimedya fonksiyonlarını tek bir yerden kontrol edebilmenizi sağlayan Agama Car Launcher keyifli ve konforlu bir güvenli sürüş deneyimi vaat ediyor diyebiliriz.


MOBİL KAZA TUTANAĞI


 
Hiç kullanmak zorunda kalmamanız dileğiyle bahsetmek istediğimiz bir aplikasyon da Mobil Kaza Tutanağı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin geliştirdiği uygulama kazalarla ilgili resmi kayıt niteliği taşıyor.
Kaza tutanağında kâğıt form devrini kapatarak dijitalleşmeyi sağlayan Mobil Kaza Tutanağı dünyada bu alanda geliştirilen ilk aplikasyon. Taraflardan birinin akıllı telefonunun olması uygulamayı kullanmak için yeterli.
Aplikasyondaki yönlendirmeler sayesinde kazayla ilgili bilgiler hızlı ve hatasız bir biçimde tutanağa işlenebiliyor. Bu da herhangi bir ilkyardım müdahalesine ihtiyaç duyulmayan küçük çaplı kazalarda gerek sürücülerin vakit kaybını gerekse de kazanın yaşandığı yerdeki olası trafik sıkışıklığını engelliyor.
Uygulama üzerinden kare kod ile poliçe bilgilerine kolayca erişilebilirken tutanak da derhal sigorta şirketlerine iletiliyor. Bu da elektronik ortamda takibi sürdürülen işlemlerin hızla sonuçlanmasını sağlıyor.
Aplikasyonun en yaşamsal faydalarından biri de konumun net koordinatlarının kayda alınmasıyla istatistiki olarak sık kazaya sahne olan yerlerin tespiti. Böylece yetkililerin bu konuda gerekli önlemleri alabilmeleri de kolaylaşıyor.


ÜST SEGMENT MARKALARA ÖZEL APLİKASYONLAR
 


Üst segment araç markaları kullanıcılarına daha ayrıcalıklı bir hizmet sunabilmek için kendilerine özel aplikasyonlar geliştiriyorlar.
‘Mercedes me Adapter’ donanımı ve bu donanımla birlikte çalışan ilgili aplikasyon, diğer zengin özelliklerinin yanı sıra otomatik sürüş kayıtları, araç analiziniz ve kokpit verilerinizle güçlü bir araç kişiselleştirme deneyimi sunuyor.


 
‘BMW Türkiye’ mobil uygulaması ise size en yakın yetkili servisten 7 / 24 Acil Yol Yardım Hattı’na dek pek çok hizmet ile birlikte elektrikli BMW modelleri için sürekli güncellenen bir şarj haritası içeriyor.

 

Kusursuz yardımcı pilotunuz ve kişisel asistanınız olan ‘MINI Connected’ aplikasyonu da sesli komutlarınızla trafikteki seyrinizi hem güvenli hem de eğlenceli bir hale getirmeye hazır.
 


Sezgisel ve kullanıcı odaklı bir işletim mantığına sahip olan yenilikçi ‘myAudi’ uygulamasının dördüncü nesli, sizlerin geri bildirimleriyle sürüş konforunu mükemmelleştirmeyi hedefliyor.
 


‘Volvo Cars’ aplikasyonuyla sağlayacağınız tam kontrol sayesinde araç içi rahatlığı maksimuma çıkarabilir, artırılmış güvenliğin huzurunu yaşayabilir ve Volvo uzmanlarından aracınızla ilgili kişisel destek alabilirsiniz.


 
Satış sonrası ihtiyaçlarınız ile periyodik bakım ve onarım konularında hizmetinizde olan ‘Volkswagenim’ uygulamasıyla servis randevunuzu kolaylıkla oluşturabilir ve aracınızın tüm teknik geçmişini kayıt ve kontrol altında tutabilirsiniz.
Farklı yönlerini vurgulamaya çalıştığımız tüm bu üst segment araç markalarının aplikasyonlarının hepsi elbette çok daha fazla özelliğe sahip. Bu özellikleri, ilgili markaların sitelerinden ve uygulamaları yükleyebileceğiniz mağazalardan inceleyebilirsiniz.

***
Gerek otomotiv gerekse de dijital teknoloji sektörleri baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Bu iki sektörün verimli işbirliği sonucu ortaya çıkan aplikasyonlar da aynı şekilde sürekli bir gelişim içerisinde.
Biz de bu yüzden bilgilerinizi taze ve canlı tutabilmek için konuyu farklı yönleriyle ele almaya devam edeceğiz.
Bir dahaki blog yazımıza dek hepinize konforlu, keyifli ve güvenli sürüşler diliyoruz!

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.