Yeni Aracınızı Kişileştirin

Yeni Aracınızı Kişileştirin

Yeni aracınızı kişiselleştirmenizi sağlayacak tercihleri ve konunun dikkat edilmesi gereken yönlerini sizin için derledik.Size özel bir sürüş deneyimi mi yaşamak istiyorsunuz? O zaman fabrika çıkışı standartların ya da sizden önceki kullanıcının tercihlerinin dışına çıkmalısınız. Bunun yolu da yeni aracınızı özel aksesuarlar ve donanımlar eklemekten ya da belirli değişiklikler yapmaktan geçiyor. Böylece yol aldığınız trafiğe kendi imzanızı attığınız hissini yaşayabilirsiniz.
Bu özel aksesuar ve donanım ile yapılabilecek değişiklikler işlevsel ürünlerden kişisel tercih sebebi olan uygulamalara dek çok çeşitli. 


MULTİMEDYA VE SES SİSTEMLERİYeni aracınızı kişiselleştirmenin en etkili yolu elbette teknolojiden geçiyor. Navigasyondan araç içi eğlence sistemlerine, geri viteste görüş kamerasına dek pek çok özellik artık zaten üst segment araçların donanım paketlerinde bulunabiliyor.
Bu konudaki gelişmelerin çoğunu bizzat bire bir yaşayarak deneyimlediğinizden de eminiz. Bu deneyimlerin ışığında yeterli görmediğiniz noktalara takviyede bulunabilir ya da farklı aplikasyonlarla teknolojiden faydalandığınız yönleri zenginleştirebilirsiniz.
Sürüş keyfinizi ve konforunuzu arttırmaya yönelik kişiselleştirme adımlarının sürüş güvenliğini tehlikeye atma ihtimali de var. Bu noktada, aracınıza eklemek istediğiniz teknolojik ekipmanların birbirleriyle uyumu, entegrasyonu ve kullanım kolaylıkları dikkate alınması gereken önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.
Örneğin, duruma göre telefonunuz da dâhil tüm teknolojik ürünlerin arasındaki kablolu ya da kablosuz bağlantıların ve internet bağlantınızın sorunsuz olması şart. Ayrıca hepsinin voltaj ayarlarının aracınızdaki elektrik altyapısına uygun olması gerekli.
Multimedya sisteminin merkezi olan dokunmatik ekranınızın kullanıcı dostu olması da çok önemli. Yüksek hızla giderken dikkatinizi dağıtan, ışık ve parlaklık ayarını rahatça görebileceğiniz şekilde yapamadığınız ve karmaşık bir düzene sahip bir ekranı muhakkak değiştirmelisiniz.
Direksiyonundaki kumanda düğmelerinin sistemle entegre biçimde düzgün çalışıp çalışmadığı da kullanım kolaylığını etkileyen bir faktör. Ekranın geri viteste görüş kamerasıyla bağlantısı ise aracınızı görüş açısını kaybetmeden tehlikesiz biçimde kullanabilmenizin teminatı.
Kısacası aracınızı kişiselleştirirken yapacağınız teknolojik değişikliklerin hepsi bir şekilde birbirlerini etkileyebilir. O yüzden bu değişiklikleri muhtemel olumsuzluklara yol açmayacak şekilde gerçekleştirmeniz hayati bir önem taşıyor.
Pek çok sürücünün multimedya sistemiyle bağlantılı bir şekilde elden geçirme ihtiyacı hissettiği bir unsur da ses sistemi. Bunun da keyif, konfor ve güvenlik dengesini gözeterek yapılmasında fayda var.
Ön, arka ve yan panellere kurulacak bir sistemle araç içi sesin dengeli dağılımı sağlanmalı. En ideal sonuç için aracınıza özel bir ses sistemi tasarımı yaptırabilirsiniz. Duyma yetisinin yaşamsal önem taşıdığı seyir koşullarında keyifli bir sürüş amacını taşıyan güçlü bir ses sistemine yönelik değişikliklerin dikkatinizi dağıtmayacağından emin olmalısınız.


KAMERALAR VE PARK SENSÖRLERİYeni aracınızı kişiselleştirirken keyif ve konfor kadar göz önünde bulundurmanız gereken bir faktör de güvenlik. Bunu sadece sürüş güvenliği olarak düşünmeyin.
Araç içi ve dışı kameralar artık pek çok marka ve modele kolaylıkla entegre edilebiliyor. Uzun süre kayıt alıp hafızasında tutabilen bu kameralara gerek sürüş gerekse de park halindeyken ihtiyaç duyulabilir.
Seyir sırasında muhtemel kaza ya da başka sıkıntılı durumlarda bu kayıtlar hukuki olarak sizi zor durumda kalmaktan kurtarır. Aynı zamanda park halindeyken aracınızın çalınması ya da farklı bir yoldan zarar görmesinde de kamera kayıtları karşı karşıya kaldığınız sorunu çözmede etkili olur.
Multimedya ile bağlantılı kameralı park sisteminin dışında aracınıza park sensörleri de taktırabilirsiniz. Özellikle park yeri bulmanın çok zor olduğu şehir içi caddelerde ve ara sokaklarda park sensörlerinin büyük faydası var. Gözünüzün ve tecrübenizin park etmeniz için yeterli olmadığı dar alanlara dahi bu sensörler yardımıyla kolaylıkla park edebilir. bu sırada yaşanabilecek küçük çaplı ancak can sıkıcı ve zaman kaybına yol açan kazalardan da korunmuş olursunuz.


LASTİKLER VE JANTLARLastikler ve jantlar elbette öncelikle sürüş güvenliğiniz açısından düşünülmeli. Aracınızın lastik ve jantlarını kişiselleştirirken, yasal düzenlemelere ve güvenlik açısından sorun çıkarmayacak aracınıza uygun olan seçenekleri değerlendirmelisiniz.
Lastikleriniz de yaptığınız kişiselleştirme, trafikte daha özgüvenli hareket etmenizi sağlarken, yaşamak istediğiniz sürüş deneyime ve arzuladığınız performansa da ulaştırır.
Jantlar zaman zaman gözden kaçırılan yaşamsal işlevselliklerinin yanı sıra aracın estetiğini yükselten unsurlar. Bu açıdan estetik beklentinizi karşılayan jant tercihleri aracınızla kuracağınız bağı kuvvetlendirir.
Kişiselleştirme doğal olarak özel tercihleri içeren bir süreç. Bu konuda size kendinizi iyi hissettirecek her türlü uygulamayı gerçekleştirebilmenizi dileriz. Ancak lastik ve jantlar söz konusu olduğunda aslolanın hem sizin ve sevdiklerinizin hem de trafikte karşılaşabileceğiniz diğer sürücülerin güvenliği olduğunu bir kere daha hatırlatmak isteriz. Bu nedenle lastik ve jantlarda yapmak istediğiniz kişiselleştirme öncesinde bir uzmana danışmayı ve aracınıza uygunluğuyla ilgili gerekli testleri yaptırmayı ihmal etmeyin.


SERAMİK KAPLAMAAracınızın hem sağlamlık hem de parlaklık kazanmasını istiyorsanız gerçekleştirebileceğiniz kişisel uygulamalardan biri de seramik kaplama. Aracın yüzeyinde meydana gelebilecek zararları önleme konusunda etkili olan seramik kaplama aynı zamanda uygulaması zor bir yöntem. O yüzden işinin ustası kişilere yaptırılması önemli.
Seramik kaplama malzemesi, aracınızın boyasının aşınmasını ve renginin atmasını engeller. Nano teknolojiyle üretilen seramik kaplama ultraviyole ışınlara karşı korumanın yanı sıra su itme özelliğiyle yağmurlu havalarda daha konforlu bir sürüş vaat eder.
Aracınızın yüzeyinde bakteri ya da küf oluşumunu engellediği gibi oluşturduğu anti–statik yüzey sayesinde çamur ya da kuş pisliği vb. olumsuz etkileri yok eder.
Seramik kaplama, uzun süre kapsamlı dış bakım ihtiyacı duymadan, aracınıza göz alıcı bir parlaklığın garantisidir.


CAM VE KAPUT FİLMİCam ve kaput filmi yeni aracınızın size özel dönüşümünde oldukça etkili ürünler. Hem aracınıza dışa dönük farklı bir hava katıyor hem de dıştan kaynaklı etkenlerden koruyorlar.
Farklı renkler ve tonlarındaki cam filmi trafikte aracınıza ‘cool’ bir duruş kazandırırken, stil sahibi bir görünüme kavuşmasını sağlar. Mevsime göre sürüşü zorlaştıran güneş ışınlarından korunmanızı sağlayan cam filminin şehir trafiğinde kişisel başka faydaları da var. Durup kalkmaların çok yaşandığı yoğun trafikte ya da kırmızı ışıkta araç içi mahremiyetin kesin çözümü için cam filmi uygulamalarını tercih edebilirsiniz.
Kaput filmi de güneşin yakıcı olduğu yerlerde aracınızın korunmasında etkili. Aracın renginin korunmasını sağlayan kaput filmi aynı zamanda küçük çaplı çizikleri de engelleyici bir rol oynuyor.


İÇ IŞIKLANDIRMA VE TAVANAracınızın iç ışıklandırmasında yapacağınız kişisel değişiklikler hiç şüphesiz sürüş keyfinizi artıracak. Ancak yapacağınız ışıklandırmanın genel trafik güvenliği konusunda mevzuata uygunluğundan emin olmalısınız.
Bu açıdan LED şerit ışıklar farklı renkleriyle aracınızda etkileyici bir atmosferin oluşmasını sağlarken gece sürüşlerinde karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeden kolaylıkla fark edilmenizi de sağlar. Ayrıca harcayacağı enerjiyle motoru da yormaz.
Aracınızın yerden ya da tavandan ışıklandırılmasında renk, ton ve konum çok önemli. Döşemelerle uyumlu bir görsel estetik sağlarken yolda ve göstergelerde görüş açınızı bozmamalı. Işıklandırmada kişiselleştirme sağlayacak müdahalelerin aracınızın elektrik aksamında bir arızaya yol açmaması da son derece önemli.
Araç tavanının içeriden kaplaması size yol boyu eşlik edecek bir atmosfer yaratıyor. Bu açıdan iç mekânın dönüşümünde gözünüzü rahatsız etmeyecek fosforlu desenlerden, deriye dek çarpıcı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
Işıklandırmayla birlikte ele alınması gereken tavan kaplama seçeneklerinde, araç içine su girmesi halinde şişmeye ve deformasyona yol açmayacak malzeme tercihlerine yönelmelisiniz.


DÖŞEMELER VE PASPASLARDöşemeler özellikle ikinci el araçlarda kişiselleştirmeye en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri. Sizden önceki kullanıma bağlı olarak oluşan lekeler, aşınma ya da yırtıkların giderilmesini de sağlıyor. Bu açıdan hem estetik hem de hijyenik bir müdahale.
Aracınızın konforunun yükseltilmesi ve kişisel atmosferin oluşturulmasında belirleyici olan döşemelerin kir tutmayan ve kolay silinebilir bir malzemeden olmasında fayda var. Yıkamaya uygun kolay çıkarılıp takılabilir kılıflar ise en ideali.
Özgürce renk seçiminde bulunabileceğiniz koltuklarınızda deri, suni deri, süet ya da döşemelik kumaş seçeneklerinin birkaçının bir arada uygulanabilmesi de mümkün. Kapı döşemeleriyle uyum aracınızın estetik bütünlüğünü sağlamada önemli.
Bu konuda eski döşemenin sökülmesiyle yenisinin takılması oldukça büyük bir dikkat gerektiriyor. Öncelikle koltuğun iskeletinin zarar görmemesi şart. Koltuk başlıklarıyla kolçaklar da ustalık gerektiren hassas bölgeler.
Döşemeyle ilgili işlemler sırasında koltuklarla bağlantılı araç fonksiyonlarının etkilenmemesine de özen gösterilmeli. Emniyet kemeri kullanımını zorlaştıran bir uygulama güvenlik riskine yol açabilir. Kumaşta oluşabilecek potluklar ya da ısıtmalı koltuk sistemi arızası aracınızın konforunu azaltabilecek istenmeyen sonuçlar.
Aracınızın zemini de hem ambiyans hem de hijyen ile birlikte düşünülerek kişiselleştirilebilir. Kir biriktirmeyen ve kolay temizlenebilir paspaslarda döşemelere uygun tercihlerle aracınızın estetiğini yükseltebilirsiniz. Bu açıdan rengi kadar araç içi ışıklandırmalarla uyumu da belirleyici.
Koku testinden geçmiş, su geçirmez ve çabuk kuruyan malzemeler hem konfor hem de araç tabanında sorunlar yaşamanıza engel olur. Paspaslarda birikecek olan sıvının camlarda buğulanmaya yol açarak sürüş güvenliğinizi dahi etkileyebileceğini unutmamalısınız.


DİREKSİYON VE VİTES TOPUZUDireksiyon, aracın kontrolünün elinizde olduğunu en yoğun biçimde hissettiğiniz unsur. Bu açıdan kişiselleştirmeyi belki de en çok direksiyon hak ediyor.
Bunun için deri, suni deri, süet ya da döşemelik kumaştan zevkinize uygun bir renk tercih edebilirsiniz. Bu tercihi direksiyona kaplama ya da kılıf şeklinde uygulatmanız mümkün. Bu uygulama dikişli veya zımbalı olarak gerçekleştirilebilir. 
Sürüş sırasında sizi farklı bir havaya sokacak olan direksiyon kişiselleştirmede güvenlikle ilgili dikkat edilmesi gereken iki temel husus var. Bunlardan ilki kaplama ya da kılıfın direksiyonun ergonomisini bozarak direksiyon hakimiyetini olumsuz etkilememesi. Diğeri ise tercih ettiğiniz malzemenin ellerinizde terlemeye yol açmaması.
Manuel vitesli araçlardan vazgeçemeyenler için diğer bir kişiselleştirme alanı ise vites topuzu. Vites topuzu pek çok sürücü için araç kullanma hissini en üst düzeye çıkaran önemli unsurlar arasında.
Vites topuzunda da direksiyondaki gibi farklı malzeme ve uygulama seçenekleri mevcut. Hızlı akan bir trafikte vites değiştirirken sorun yaşamamak için yapıştırma da etkili bir uygulama şekli.
Hem direksiyon hem de vites topuzunda döşemelerle uygun malzeme ve renk tercihi estetik açıdan önemli. Sedef kaplamalı uygulamalar her ikisi için de tercihler arasında sayılabilir. 

***

Derlediğimiz tüm bu kişiselleştirme uygulamaları usta eller tarafından kaliteli malzemelerle özenli bir şekilde gerçekleştirildiğinde sadece size yüksek bir sürüş keyfi sunmakla kalmaz, aynı zamanda aracınızın değerini de yükseltir.
Aracınızın markası, modeli, yaşı ve teknik özelliklerine göre tasarlanması gereken kişiselleştirme deneyiminizi zengin aksesuar portföyümüz, deneyimli yetkin personelimiz ve Premium hizmet anlayışımızla yaşamak isterseniz sizi Otomol şubelerine bekliyoruz.
Size özel kişiselleştirilmiş aracınızla keyifli ve güvenli sürüşler dileriz.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.