Yeni Tatil Trendi : Karavanla Yolculuk

Yeni Tatil Trendi : Karavanla Yolculuk

Karavanla yolculuğun farklı yönlerine dair başlangıç niteliği taşıyan bazı temel konuları sizin için özetledik.Uykudan uyanıp birkaç adımda kendinizi bir ormanın yeşillikleri içerisinde bulmak ya da dalgalarla kucaklaşmak benzersiz bir his. Kendinizi hâlâ rüyada zannedebilirsiniz. Ancak yeni tatil trendi karavanla yolculuk sayesinde bu rüya gerçeğe dönüşebilir.
Üstelik aracınıza entegre edebileceğiniz çekme karavanlardaki işlevsel çözümlerle dar bir alanda keyfi ve konforu bir arada yaşayabilirsiniz.
Karavanla yolculuğun farklı yönlerine dair başlangıç niteliği taşıyan bazı temel konuları sizin için özetledik.


GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARINIZA KEYİFLİ BİR MOLAÖncelikle karavanınızda keyfi ve konforu yaşayabilmenizin günlük alışkanlıklarınızı aynı şekilde sürdürebileceğiniz anlamına gelmediğini belirtmeliyiz. Zaten siz de evinizin bir odasından daha küçük bir alanda rutininizi korumayı ummuyorsunuzdur.
Bir kamping alanında olmadığınız sürece temiz suyu karavanınızdaki depodan sınırlı şekilde kullanmak ve bittikçe uygun bir yerden takviye yapmak zorunda kalacaksınız. Banyo ile tuvalet ihtiyacınızı oldukça dar bir alanda giderecek, pis su tankını çevreye zarar ve başkalarına rahatsızlık vermeden boşaltabileceğiniz yerler arayacaksınız. Gündelik elektrikli aletler ile ısıtma ve soğutma sistemleri için zaman zaman harici enerji tedarik etmeniz gerekecek.
Siz gene de atığı elektrikle küle çeviren ya da susuz kompost tuvalet sistemleri veya enerji ihtiyacı için güneş panelleri gibi karavanlara özel tasarlanmış işlevsel çözümler olduğunu bilerek gönlünüzü ferah tutun.
Yapmanız gereken tek şey bu keyifli molanın getireceği yeni alışkanlıkları bir kazanç olarak görmek. Zira o küçücük alanın kapısının koca bir dünyaya açıldığını deneyimledikçe buna değeceğini siz de anlayacaksınız.
Ocağı, buzdolabı, evyesi ve bataryasıyla son derece pratik bir mutfağa sahip olsanız da bu koşullarda bol çeşitli bir sofra kurma şansınız daha az olacağı için daha sade beslenmek bu yeni alışkanlıklar içerisinde en sağlıklısı olacak.
Sahip olacağınız alanın küçüklüğü sürekli hijyeni gerektirdiği için de temizliğe ve düzene normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekecek.
Tüm bunları karavan hayatının getirdiği zorluklar değil de yeni alışkanlıklar olarak görebilmeye başladığınızda emin olun gözlerinizi her gün bir başka güzelliğe açmaya da hazır hale gelmiş olacaksınız.


SİZ HAREKETLİ, EŞYALARINIZ SABİT OLSUNSürekli hareket halinde olabilme özgürlüğü sağlayan bir tatil modeli, karavan gibi mobil bir araca göre iç hacmi geniş bir nevi yaşam alanında sabitliği gerektiriyor. Eşyalarınız da buna göre düzenlenmiş olmalı.
Büyük eşyaların hem zemine hem de mümkünse birbirlerine sabitlenmeleri, hareket halindeyken olası savrulma ya da devrilmeleri de engelleyecek yaşamsal bir önlem. Dolap kapakları ve çekmeceler de hızın, frenin ya da virajların etkisiyle kendiliğinden açılmayacakları düzeneklere sahip olmalı.
Küçük ya da büyük tüm eşyalarınızın hafif ve kolay kırılmayacak malzemelerden yapılmış olmasına da dikkat edilmeli. Fazla ağırlık yapacak ve gereksiz yer kaplayacak ihtiyaç dışı her şeyi yola çıkarken ardınızda bırakmalısınız.
Yükün eşit dağılımı özellikle çekme karavanlarda aracın dengesi ve yol tutuşu açısından son derece önemli. Seyahat sırasında tüm yolcuların çekme karavanda değil sadece çekici araçta bulunabileceklerini de unutmamalısınız.


MÜHENDİSLİĞE UYGUN MODİFİYE TASARIMLARBakış açınıza ve bütçenize bağlı olarak bir karavanın iç dizaynında 5 yıldızlı otel lüksünü ve konforunu sağlamak mümkün. Hatta pandemi sonrası sosyal mesafeyle uyumlu bir tatil modeli olarak bu konuda dünyada çeşitli akımların oluşmaya başladığını dahi söyleyebiliriz.
Bunun için karavanınızın en büyüğünden olması da gerekmiyor. Çok büyük bir karavanın gerek yasal mevzuat gerekse de hareket açısından pratik handikapları göz önüne alındığında normal boyutlar dahilinde kalmak daha tercih edilebilir durumda.
Hem keyif alabileceğiniz hem de tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak çok işlevli modifiye tasarımları hayata geçirebilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken tek bir şey var. Karavan içerisinde değişiklikler yaptırırken orijinal tasarımdaki aerodinamik özelliklerin herhangi bir biçimde etkilenmeyeceğinden emin olmak. Zira böylesi bir durum yolculuk sırasında güvenlik riski oluşturabilir.


STANDART DEĞİL KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ BİR DENEYİMKaravanın içinde yapılacak olan değişiklikler yükü, dengeyi ve diğer teknik özellikleri etkilemediği sürece tamamen tercih ve ihtiyaçlarınıza bağlı. Kaç kişi seyahat edeceğiniz ya da karavanda gerçekleştirmek istediğiniz yemek yapmak, film izlemek, oyun oynamak gibi aktiviteler bu konuda belirleyici olabilir.
Sabit, açılır kapanır ya da koltuktan dönüşen yataklar, karavanınızın boyutlarına göre özel üretilmiş bir projeksiyon perdesi veya geniş bir portatif oturma grubu… Hepsi de alanı kaç kişinin nasıl kullanacağına göre tasarlanıp uygulanabilir seçenekler.
Neme ve ısıya dayanıklı ahşap kaplamalar standart karavan uygulamalarının dışında daha sıcak bir atmosfer sağlayabilir. Evinizden getireceğiniz ve sizin için özel manası olan küçük bazı eşyalar ya da çerçeveli fotoğraflar yine sabitlenmek kaydıyla karavanınızla daha kuvvetli bir bağ kurmanızı sağlayabilir.
Bu tür detaylar önemsiz gibi görünse de hedeflediğiniz yolları sevdiklerinizle birlikte kat etme ve her sabah doğanın içinde uyanma deneyimini tamamen size özel bir yaşam alanında hissetmenizi sağlayacaktır.


KEYFİNİZİN KAÇMAMASINI SAĞLAYACAK ÖNEMLİ AYRINTILARKaravanda geçireceğiniz keyifli süre biraz da bu keyfi kaçırabilecek ihtimalleri öngörebilmeye bağlı. Yanınıza almanız gerekenlere dair yapacağınız basit bir liste bu ihtimalleri bertaraf etmeye yeterli.
Çekme karavan kullanıyorsanız yolda park halindeyken el freninin yetmeyebileceği durumlar için aracınızda ek takoz bulundurmanızda fayda var. Makaralı hortum ve su basıncı düzenleyici de temiz su deponuzu doldurmanız için gerekli. Kamping alanlarındaki enerji kaynakları farklı özelliklerde olabileceğinden yola çıkmadan evvel farklı güçlere uygun adaptörleri edinmeniz de önem taşıyor.
Karavanınızı sabitlemenizi sağlayacak düzelteç (leveler), kancalı bungee kordonları, şarjlı el feneri, uzatma kablosu, duck bant, çamaşır ipi ve tel, yine kamp yapacağınız yerlerde ihtiyaç duyabileceğiniz başlıca şeyler. Hiç gerek duymayacak olsanız da bir alet çantasının işinize yarayacağı anlar olabilir. Bu alet çantasında elektrik ya da su tesisatını tamir için gerekli şeyler de bulunmalı.
Doğayla iç içe geçireceğiniz vakti düşünerek yanınıza sinek ve haşere kovucu aldığınıza emin olun. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve soğuk algınlığı ilaçları, alerjiye yatkınlığınız varsa doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar, antiseptik solüsyon, yanık kremi, basit burkulmalara karşı jel ve elastik bandajın olduğu küçük bir ecza dolabı da karavanınızın demirbaşı olmalı.


PLANLI ROTA, GERÇEKÇİ HEDEFKaravan ile kamp daha özel türden yolculuk ve tatil biçimleri olduğu için hedefinizi ve rotanızı da diğer seyahatlerinize göre çok daha titiz bir biçimde belirlemelisiniz. Yolda konaklamalı mola vermeyi planladıysanız buralarda sizin ve karavanınızın temel ihtiyaçlarını giderebileceğiniz yerler olup olmadığını muhakkak önceden gözden geçirmelisiniz.
Karavanla yolculuk her ne kadar sizi klasik tatil bölgelerine mahkûmiyetten kurtarsa da hiç bilmediğiniz bir yerde sıkıntı yaşamamak için yine aynı şekilde çevredeki koşul ve olanaklar hakkında yola çıkmadan evvel bilgi sahibi olmak gerekir.
Rotanızı herhangi bir bölgede uzun süre kalmadan sürekli hareket halinde olup farklı yerleri görecek şekilde tasarladıysanız fazla yayılmamalısınız. Bir kamp alanından toparlanıp hareket etmenin kimi zaman oraya yerleşmekten uzun sürebileceğini unutmayın. Bu açıdan vakti iyi değerlendirmek için gerçekçi planlar yapmalısınız.
Çekme karavan kullanıyorsanız kamp alanınızı tamamen toplamadan sadece aracınızla çevreyi keşfe çıkma şansına sahip olabileceksiniz demektir. Ya da yanınıza alacağınız bölgeye uygun bisikletlerle aynı keşfi yapabilirsiniz.
Kamp alanında tanışacağınız başka karavancıların tavsiyeleriyle rotanızda doğaçlama değişiklikler yapma ihtimaliniz de her zaman var. Zaten karavanla yolculuğun manası biraz da bu esnekliğe sahip olmakta. Bu tür bir değişiklik durumunda o kamp alanından ayrılmadan evvel yola çıkmadan önce yaptığınız gibi bir bilgi edinme ve planlamada fayda var.


FARKLI BİR SOSYALLEŞME DENEYİMİKaravanla çıkacağınız yolculuğun ister ara durağı ister ana hedefi olsun herhangi bir kamping, sadece bir tatil değil aynı zamanda daha önce pek benzerini yaşamadığınız bir sosyalleşme deneyimi anlamına gelecektir. Çünkü geçici de olsa yeni komşularınız var demektir. Üstelik bu komşular çoğu kez farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden olacaktır.
Şehirlerde genelde asansörde selamlaşmaktan ibaret bir ilişki modelinin aksine size yakın konumlanmış başka karavancılar ve çadırcılarla yapacağınız ateş başı sohbetleri tatiliniz sırasında zihninizde bambaşka ufuklar açabilir. Vahşi doğaya bu kadar yakın bir yerde medeniyetin gerçek nezaketi ve görgüsüyle karşılaşmak üzerinizde ummadığınız kadar olumlu bir etki bırakacaktır.
Elbette bu biraz da uluslararası bir kamp kültürünün yazılı olmayan kurallarına ne kadar uyulduğuyla alakalıdır. Aracınızı park ederken karavan kapıları ve oturma gruplarının karşılıklı gelmemesine ve kimsenin manzarasını engellememeye dikkat etmekle başlayan bu kurallar ihtiyaçlar konusunda karşılıklı yardımlaşmaya dek uzanır.
Duş, tuvalet, çamaşır ve bulaşık yıkama yerleri, yemek pişirme üniteleri gibi ortak alanların kullanımında gösterilecek saygı ve titizlik kampın genel atmosferini de oldukça etkileyecektir.
Kampın temizliği sadece çöp ya da atık su konularında gösterilen hassasiyetten ibaret değildir. Gürültü, görüntü ve ışık kirliliği de hep birlikte yaşanılmaya çalışılan dinlenme halini olumsuz etkileyecektir.
Yüksek ses ve ışık sadece başkalarının değil farkında olmadan insanın kendisinin de dinlenebilmesini engelleyen unsurlardır aslında. Zira kamplar doğanın ve denizin sesini dinleyip şehir ışıkları yüzünden artık neredeyse unutma noktasına geldiğimiz yıldızları izlemenin tadını çıkararak gerçek bir yenilenmenin sağlanabileceği yerlerdir.
Bu sosyalleşme deneyimi ve yenilenmenin doğayla iç içe olması beraberinde onunla kurduğumuz ilişkiye de başka bir gözle bakmayı getirecektir. Bu sayede misafiri sayılabileceğimiz bir ortamda doğayla uyumlu davranış biçimleri geliştirmek başka yerlerle ve zamanlarla karşılaştırıldığında çok daha mümkündür.


MEVZUATA VE GÜVENLİĞİNİZE DAİR TEKNİK MESELELERKaravanla yolculuk hem yasalarla düzenlenmiş hem de güvenliğiniz açısından önemli pek çok teknik meseleyi içeriyor.
Aracın özelliklerine bağlı olarak gerekli olan sürücü ehliyeti sınıfı, ruhsata kayıtlı emniyet kemeri kadar yolcu sayısı, çekme karavanların karayollarına çıkışı için onay belgesi, vergi ve sigorta mevzuatı, yasal düzenlemelerden bazıları.
Karavanınızın yük taşıma ve aracınızın çekme kapasitesi, her ikisine uyumlu çeki demiri, lastik tipi ve basıncı, çekme karavanınızın arka farlarının çalışabilmesi için çekici araçla arasındaki bağlantı gibi unsurlar ise güvenliğinizi ilgilendiriyor.
Karavanla yolculuk deneyiminin keyfine varmak istiyorsanız tercihlerinize bağlı olarak değişkenlik gösteren tüm bu teknik meseleleri de danışıp araştırmanızda fayda var.

Ülkemizde uzun yıllardır küçük ama konuya oldukça ilgili bir kesim olsa da karavanın ve sağladığı özgürlüğün yeni keşfedilmeye başlandığı söylenebilir. Kamping alanları bütün bölgelerimizde yeterli bir altyapıya sahip olmasa da bu süreçle birlikte gelişiyor.
Siz de bu yeni tatil trendiyle özgür yolculuklara yelken açmak istiyorsanız bu konuda bir araya gelmiş olan sosyal medya gruplarıyla iletişime geçebilir ve forumlara katılabilirsiniz. Buralardaki kişilerin karavan ve kamp deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca konuya özel aplikasyonları da bilginizi artırmak için kullanabilirsiniz.
Bunun sonrasında yaşayabileceğiniz olası sorunlar ve ihtiyaçlar ile çözüm yollarını doğrudan kendiniz deneyimlemeniz çok önemli. Bunun için uzun bir planlamaya da gerek yok. Bulunduğunuz şehre yakın bir kamp yerinde karavanınızla bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bölgeye, mevsime ve süreye bağlı olarak koşullar değişse de karavanın tadını almak ve karavancılığın mantığını kavramak için ilk başta oldukça yeterli olacaktır.
Biz de konuyu sizin için farklı açılardan ele almaya devam edeceğiz.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.