Yolculuğunuzu Taçlandıracak En İyi Spotify Listeleri

Yolculuğunuzu Taçlandıracak En İyi Spotify Listeleri

Çok geniş seçeneklere sahip dünya çapında popüler bir uygulama olan Spotify’ın gerek sunduğu listeler gerekse de algoritması, sürüş keyfinizi müzikle artırmasına fırsat tanıyor.

Beğenilerimiz birbirlerinden ne kadar farklı olursa olsun müzik, hayatımızın çok önemli bir parçası. Verdiği enerji ve yükselttiği mutluluk hormonları zihinsel ve ruhsal açıdan kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor.
Araç kullanırken müzik dinlemek de pek çok sürücü için vazgeçilmez bir keyif. Dikkatinizi dağıtmadığı, beyniniz ve gözlerinizle elleriniz ve ayaklarınız arasındaki koordinasyonu olumsuz etkileyecek düzeyde yüksek tempoya sahip olmadığı sürece direksiyon başında müzik dinlemenin faydaları da var.
Büyük şehirlerde trafik stresiyle başa çıkmayı sağlayan müzik aynı zamanda daha iyi bir odaklanmaya da yardımcı. Ayrıca müzik, sürekli yenilenen bir dış uyaran olarak uzun yolculuklarda ve geceleri sürücünün dikkatini de arttırıyor.
Direksiyon başında ne dinlemek istediğinize karar vermek için kanal kanal ya da şarkı şarkı gezmemek de sürüş güvenliği açısından önemli. Bu konuda farklı uygulamaların çalma listeleri herhangi bir özel uğraşa gerek kalmadan hayatınızı oldukça kolaylaştırabilir.
Çok geniş seçeneklere sahip dünya çapında popüler bir uygulama olan Spotify’ın gerek sunduğu listeler gerekse de algoritması, sürüş keyfinizi müzikle artırmasına fırsat tanıyor. Şimdi gelin, yolculuğunuza keyif katacak müzik listelerini birlikte keşfedelim.


1) ‘ROAD TRIP MOD ON’


 
‘Road trip’ modunuzu açıp yüreğinizin götürdüğü yere mi gitmek istediniz? Yanınıza alacağınız eşyaları elbette siz bilirsiniz. Ancak müziği kesinlikle unutmamalısınız.
‘Yeni dünya’nın uçsuz bucaksız yollarından beslenen bir seyahat kültürü olan ‘road trip’e en çok yakışan müzik tarzı; hiç şüphesiz klasikleşmiş bir ‘rock sound’u.
‘Classic Road Trip Songs’ listesi size yol boyunca eşlik edecek eski bir dost gibi. Bu liste evde de keyifle dinlenebilecek olsa da yaratacağı atmosferle kendinizi daha yarısına gelmeden yollarda bulursanız şaşırmayın.


2) PASTORAL BİR TERAPİ
 


Doğal güzellikler açısından son derece şanslı olduğumuz, cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Bu durum yolculukları da oldukça keyifli kılıyor.
Pek çok klasik müzik eseri bu eşsiz güzellikler içerisindeki uzun seyahatler için ideal. Muhteşem bir pastoral manzaranın tadını çıkararak yol alırken dinleyeceğiniz senfoniler, sonatlar, konçertolar sürüş deneyiminizi gözünüz, gönlünüz ve kulağınız için terapi niteliği taşıyan kaliteli bir zaman dilimine dönüştürecek.
‘Driving: 111 Pieces Of Classical Music For The Road’ listesinde bu düzeydeki pek çok eseri bir arada bulabilirsiniz.


3) ŞEHRE ‘CAZ’DAN BAKMAK
 


Şehir trafiği rutinimizin kaçınılmaz bir parçası. Güne yoğun bir trafik ile başlayıp son vermek pek çoğumuz için yorucu bir durum. Ancak müzik sayesinde, özellikle de caz dinleyerek bu durumu dengeleyip tersine çevirmek mümkün.
Öncelikle cazın sakinleştirici yönü üzerinizdeki olası stresi atarak huzurlu bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlar. Pek çok enstrümanın birlikte müzikal doğaçlaması ise doğrudan trafiğin kendisine benzetilebilir. Bu da sürücüye seyir sırasında oldukça önemli ve belirleyici olan zihinsel esnekliği, uyum yeteneğini ve refleks gücünü kazandırır.
‘Bgm for Deluxe Roasteries’ listesi bu özellikleriyle hem rutininizde hem de şehirdeki keyif gezintilerinde muhakkak elinizin altında olmalı.


4) SONBAHARIN ROMANTİK ATMOSFERİ
 Trafiğin en önemli bileşenlerinden biri de mevsimsel koşullar. Bu koşullara bağlı olarak değişkenlik gösteren hava durumu aynı zamanda modumuz üzerinde de etkili. Haliyle bu durum sürüş sırasındaki müzik tercihlerimizden bağımsız değil.
Sonbaharın kışa dönmeye yüz tuttuğu içinde bulunduğumuz günlerin serin ve puslu atmosferine dinleyeceğiniz şarkılarla keyifli görsel bir şölen hissi duyabilirsiniz. Bu anlar dönem itibarıyla yoğunlaşan trafiğin stresini azaltarak, geçireceğiniz süreyi daha keyifli bir biçimde yaşamamızı sağlar.
‘Jazz for Autumn’ ve ‘autumn vibes 2022’ listelerini sonbahar trafiğinde romantik bir atmosfer yaşamak için değerlendirebilirsiniz.


5) ZAMANIN RUHU
 


Büyük bir şehirde üst segment bir araçla yol alıyorsanız zamanın ruhunu yakalamaya da yaklaşmış olduğunuzu söyleyebiliriz. Çağdaş Türkçe müzik akımlarıyla yapılacak bir takviye sizi bu varış noktasına kolaylıkla ulaştırabilir.
Kaset, CD ya da plakların geçmiş sanatçılara dair nostaljik zevke dönüştüğü bir dönemde müzik alanındaki gelişmeleri sürekli olarak takip etmek güç. Yeni müzikal çalışmalara ulaşımın daha kolay ancak takibin zor olduğu koşullarda bir kılavuza ihtiyacınız olabilir.
‘Üçüncü Yeniler’ listesi Türkçe müzikteki yeni solukları keşfetmek isteyenler için gayet keyifli bir kılavuz.


6) “ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ…”
 

Onları “hangimiz sevmedik ki çılgınlar gibi”? Hepsinde ayrı bir hatıra ayrı bir an saklı.
Eski Türkçe şarkılar aracınızla çıktığınız kalabalık bir gezide hem herkesi aynı anda memnun etme hem de maziden aldığı yetkiye dayanarak o anı unutulmaz kılıp geleceğe taşıma gücüne sahip çok az sayıda şeyler arasında.
Hep beraber bağıra çağıra eşlik edebileceğiniz bu eski şarkılar yolculuğunuzu zamanlar arası bir boyuta taşıyacak. Dilerseniz sıradaki şarkının içinizden kime gideceğine dair şarkı tutma oyunu oynayarak bir müzikal fal deneyimi dahi yaşayabilirsiniz.
Bu müzikal fal sayesinde daha duygusal bağlar kurabileceğiniz ‘Türkçe 70’ler’, ‘Türkçe 80’ler’, ‘Türkçe 90’lar’ ve ‘Türkçe 2000’ler’ listeleri “öyle bir geçen zaman”ın bizlere en büyük hediyelerini bir arada içeriyor.


7) KEŞİF YOLCULUĞUAracınızla seyahatinizi müzikal anlamda bir keşif yolculuğuna dönüştürebilirsiniz. Amaca özel hazırlanmış kişisel çalma listeleri bu yolculuktaki ‘co–pilot’unuz olacak.
Kişiselleştirilmiş çalma listelerinin arka planında gerek sizin gerekse de benzer zevklere sahip diğer kullanıcıların alışkanlıklarını inceleyip ayrıntılı bir biçimde filtreleyen algoritmalar var. Bu sayede kişiye özel şarkı önerilerinde bulunuyorlar.
Discover Weekly sayesinde beğenilerinize uygun şarkıları direksiyon başında otururken kolaylıkla keşfedebilirsiniz.


8) RADARA TAKILANLAR
 


Radar sadece ilerlediğiniz yollarda bulunan bir unsur değil. Aynı zamanda yoğun bir biçimde dinlediğiniz ve sürekli takip ettiğiniz sanatçıların yeni çalışmalarından haberdar olmanızı sağlıyor.
Release Radar sayesinde sadık hayranı olduğunuz müzisyenin çıkardığı bir albümü ya da şarkıyı kaçırma ihtimaliniz yok. Her hafta yenilenen Release Radar sizi heyecanlandıracak yeni bir şarkıyla sıradan bir sürüşe dahi hiç beklemediğiniz bir anda çok büyük bir keyif katabilir.


9) “TEKRAR ÇAL SAM”
 


Sam’i her zaman Casablanca’daki piyanosunun başında bulamasanız da On Repeat sizin için sürekli çalışıyor. Son 30 gün içerisinde en çok dinlediğiniz şarkıları bir araya getirerek size özel bir kişiselleştirilmiş çalma listesi oluşturuyor.
Üstelik bu liste sabit de değil. Dinleme alışkanlıklarınız değişecek olursa On Repeat listeyi de güncelleyerek yeni zevklerinize uyum sağlama özelliğine sahip.


10) KASEDİ GERİ SARMAK
 


Kaset dönemini yaşamış olanlar kalemle geri sarmayı da hatırlarlar. On Repeat’e benzeyen Repeat Rewind sizin adınıza dijital çağda o kalemin işlevini görüyor.
Kişiselleştirilmiş Repeat Rewind çalma listenizin On Repeat listesinden farkı kendisine son 30 günü değil daha geniş bir zamanda daha eski şarkıları baz alması. Bu açıdan tüm benzerliklerine rağmen sizi farklı duygulara taşıyacak bambaşka kişisel listelerle karşılaşmanız gayet olası.
***
Yolculuğunuzu taçlandıracak en iyi Spotify listelerini sizin için özetlemeye çalıştık. Umarız önerilerimiz şehir içi ya da şehirler arasındaki sürüş deneyimlerinize büyük bir keyif katarak unutulmaz anlar yaşamanızı sağlar.

 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.