10 Adımda Kışın Yolda Kalmayın!

10 Adımda Kışın Yolda Kalmayın!

Kışın yaptığınız yolculuklarda; dikkati ve tedbiri elden bırakmayarak siz de benzersiz deneyimler, benzersiz yolculuklar yaşayabilirsiniz. İşte kışın aracınızla yolda kalmamak için bilmeniz gereken 10 ipucu.

Ailemizle birlikte yolda olmanın, hep birlikte şarkılar söylerken karlı yollarda yolculuk yapmanın keyfine asla paha biçilemez. Özellikle kış mevsiminde ailecek yapılan yolculuklar, aile üyelerinin birbirleriyle daha fazla vakit geçirmesine ve aile içindeki bağların pekişmesine fırsat verir. Birlikte yaşanan anları unutulmaz kılar. 

Bu güzel anları sorunsuz bir deneyime çevirecek en önemli etken, sizin ve ailenizin güvenliğidir. Bu nedenle, kış mevsiminde araç kullanımı ile ilgili bazı önemli noktaları gözden kaçırmamak gerekir. 


Adım 1. Aracınızın periyodik bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin.Kış koşullarında yolda kalmamak için periyodik bakım büyük önem taşır. Özellikle bu zor koşullarda, aracınızın sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli olarak bakım yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu bakım, aracınızın bileşenlerinin çalışmasını güvence altına alırken, aracınızın yolda kalma riskini azaltır ve yolculuğunuz sırasında güvenliğiniz kat be kat artar. 

Siz de periyodik bakımın önemini unutmayın ve aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırarak sadece kış aylarında değil, her mevsim yolda kalma riskini azaltın.


Adım 2. Aracınızın lastiklerini kışa hazırlayın!Kış lastikleri, buzlu ve karlı yollarda daha iyi yol tutuşu sağlar. Kış koşullarında aracınızın yol tutuşunu artırmak için mutlaka kış lastiklerine geçmelisiniz. Kış lastiğine geçmenin yanı sıra lastiklerinizin profil derinliğini de kontrol etmelisiniz. Kış koşullarında lastiklerinizin profil derinliği en az 4 mm olmalıdır ve fazla aşınma söz konusu ise mutlaka değişiklik yapılması gereklidir.


Adım 3. Aracınızı kış koşullarına uygun hale getirin!Antifriz, araçların soğutma sistemlerinde bulunan suyun donma noktasını aşağı çekerek, buzlanmayı önler. Antifriz kullanımı, aracın soğutma sisteminde çatlak oluşma riskini azaltır ve aracın performansının bu durumdan etkilenmesine engeller. Bir araştırmaya göre, aracınızın antifriz seviyesi düşükse ve aracın soğutma sisteminde buzlanma olursa, sistemde çatlak oluşma riski %70 oranında artar. Özellikle kış aylarında aracınızın antifriz seviyesini düzenli olarak kontrol ederek, gerekiyorsa doldurmanız büyük önem taşır.

Siz de aracınızın performansını ve güvenliğini korumak için otomobilinizin antifrizi kontrol edin, ailenizle birlikte rahat ve güvenli bir şekilde yolculuk yapmanın keyfini sürün.


Adım 4. Aracınızın frenlerini kontrol ettirin!Bir araştırmaya göre, dünya genelinde her yıl 1.3 milyon kişi kaza trafik kazası nedeni ile yaşamını kaybediyor. Bu kazaların önemli bir bölümü frenlerin etkisiz çalışmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Özellikle, fren balataları ve fren hidrolik sistemi gibi parçalar düzenli kontrol edilmediğinde ciddi sorunlar oluşabilir. Siz de sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için frenlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeyi ve gerekirse tamir ettirmeyi unutmayın.


Adım 5. Yolculuk yaparken dikkatli olun!Kış koşullarında yolculuk yaparken, sizin ve ailenizin güvenliği her şeyden önemlidir. Özellikle yollardaki buz ve kar, aracınızın frenlerinin etkisini azaltabilir. Bu nedenle, yolculuk yaparken dikkatli olun ve daha az hızla, daha dikkatli bir şekilde sürün. Ayrıca, ileri sürüş tekniklerini kullanarak da aracınızın yol tutuşunu artırabilirsiniz. Bu zorlu yollarda, aracınızın yol tutuşunu koruyabilmek için, yüksek vitesler yerine düşük viteslerde yolculuk yapmayı tercih edin. Ayrıca gaza basarken ve fren yaparken sert manevralardan kaçının. Dikkatli ve yumuşak hareketler yapmaya çalışın. Böylece aracınızın yol tutuşunu koruyarak, aileniz ve sizin için güvenli ve konforlu bir yolculuk sağlayabilirsiniz.


Adım 6. Yolculuğunuzu planlayın!Kış aylarında yola çıkmadan önce yolculuğunuzu dikkatli bir şekilde planlamak oldukça önemlidir. Örneğin, kar yağışı bekleniyorsa ve yine de yola çıkmak zorundaysanız, yolculuğunuzu daha az yoğun olan trafik saatlerine göre ayarlayabilirsiniz. Bu, yolculuğunuz sırasında aracınızın yolda kalma riskini azaltacaktır. Kış aylarında, yol koşullarının daha kötü olması nedeniyle, yolculuğunuzun daha uzun sürebileceğini de unutmayın. Yolculuğunuzu, yapacağınız mesafeyi ve zamanı dikkatli bir şekilde planlamanız önem taşır. 


Adım 7. Daha güçlü bir araca ihtiyacınız olabilir!Bazı araç modellerinin kış koşullarında yol tutuşu daha iyidir. Özellikle buzlu ve karlı yollarda, bu tür araç modellerini tercih etmek, yolda kalma riskinizi azaltacaktır. Bu araçlar, genellikle daha fazla ağırlıkta olup, daha iyi yol tutuşu sağlar ve daha güçlü motorlara sahiptir.

Yolda kalma riskini azaltmak araç seçiminden başlar. Araç seçerken dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler vardır.

Yol koşulları: Kışın hava şartları fazlasıyla çetin olabilir. Hele ki şehir merkezi dışına, kırsal bölgelere yolculuk edecekseniz. Bu sert yol koşullarında; daha güçlü ve yol tutuşu daha iyi olan araç modellerini tercih etmek güvenliğimiz için büyük önem taşır. 

Aracınızın ağırlığı: Daha ağır araç modelleri, daha iyi yol tutuşu sağlar ve daha az sarsıntı yaratır. Bu nedenle, yolculuğunuzu yapacağınız bölgede sarsıntılı yollar sıklıkla bulunuyorsa, daha ağır bir araç modeli tercih edebilirsiniz.

Motor gücü: Daha güçlü motorlar, araçların yol şartlarındaki değişikliklere daha iyi cevap vermesini sağlar ve yolda kalma riskini azaltır. Örneğin, daha yüksek çekişli veya turbo enjeksiyonlu motorlar, daha çabuk hızlanabildikleri için yüksek tepelerde veya inişlerde daha iyi performans gösterebilirler, bu nedenle yolda kalma riskleri daha az olur. Yine, daha güçlü motorlar genellikle daha iyi frenleme performansı da sağlar, böylece yolun koşullarına daha iyi cevap verebilir.

Daha yüksek çekiş gücü: Dört çeker araçlar, diğerlerine kıyasla çok daha yüksek çekiş gücü sağlar. Özellikle şehir dışındaki engebeli arazilerde, hele ki zorlu hava koşullarında, bu araçları tercih etmek sürücülerin hakimiyetini kolaylaştırır, güvenliğini artırır. Dört çeker sistem, aracın yol ile bütünleşmesini sağlar ve zorlu yollarda savrulmanın ya da patinaj yapmanın önüne geçer.


Adım 8. Güvenliğinizi önemseyin!Güvenliğiniz her zaman önemlidir, özellikle kış koşullarında yolculuk yaparken. Buzlu ve karlı yollarda, aracınızın kontrolünü kaybetme riski artar. Bu riski azaltmak için lütfen aracınızı dikkatli bir şekilde sürün.  Ayrıca, aracınızı seçerken önleyici çarpışma sistemleri, hız sabitleyici ve güç dağıtımı ayarlayıcı gibi güvenlik özelliklerine dikkat edin. Bu özellikler, yolculuğunuz sırasında olası bir kaza durumunda sizin ve ailenizin güvenliğini sağlayacaktır.


Adım 9. Aracınızda mutlaka zincir bulundurun!Kış aylarında yapılacak uzun yolculuklar için aracınızda mutlaka zincir bulundurmalısınız. Buzlu zeminlerde, kış lastikleri bile bazen yetersiz kalabilir ve aracınızın yolda kalma riski artar. Bu nedenle, bagajınızda zincir bulundurmak ve gerektiğinde kullanmak hayati bir önem taşır.

Yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Böylece, olumsuz koşullara karşı önceden tedbir alabilir ve yolda kalma riskini azaltabilirsiniz. 


Adım 10. Genellikle anayolları kullanın!Kış aylarında, özellikle de yoğun kar yağışı sırasında, ana caddeler genellikle daha sık temizlenir ve bu nedenle daha az karlı ve buzlu olabilirler. Ancak, daha az kullanılan ara sokaklar ve ara caddeler bu şansı bulamayabilir ve daha fazla kar, buz birikebilir. Bu nedenle, yolculuğunuz sırasında ana yolları tercih etmek, sizi daha güvenli ve rahat bir yolculuğa ulaştıracaktır. Ayrıca, ana yollar genellikle daha iyi işaretlenmiş olacağından, yolculuğunuz sırasında daha kolay bir şekilde yön bulabilirsiniz. Özetle, ana yolları kullanarak yolculuk yapmanız en doğru seçim olacaktır.

************************

Siz de kışın yolculuğunuzu daha güvenli ve keyifli hale getirmek için tedbiri ve dikkati elden bırakmayın. Bu kış da; yollarda, aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle…. İyi yolculuklar.
 
Lütfen kayıtlı e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Not: Hatırlatma iletisinin size ulaşmadığını düşünüyorsanız; Lütfen e-posta hesabınızdaki "Spam, Önemsiz, Junk Mail" gibi klasörleride inceleyiniz.